Átlátszó vérű hal a tokiói akváriumban
TudományA rejtélyes mélytengeri jéghalfaj az Antarktisz ezer méter mély vízeiből származik.
Kutatók elmélete szerint a világ egyetlen ismert, hemoglobinnal nem rendelkező gerincese nagyméretű szívének köszönhetően, hemoglobin helyett vérplazmát felhasználva képes keringetni az oxigént szervezetében. Emellett állítólag különleges, pikkelymentes bőrén keresztül is képes oxigénhez jutni.
A két példánnyal - egy hímmel és egy nősténnyel - rendelkező tokiói akvárium az egyetlen hely a világon, ahol fogságban megtekinthető a különleges faj, amely hidegtűrésével is meglepte felfedezőit. Az antarktiszi vizekben ezer méter mélyen élő állat természetes környezetében ugyanis mínusz 1,8 Celsius-fok a tenger átlaghőmérséklete, amelyen a mínusz 0,9 fokos fagyáspontú halvér elméletileg meg kellene, hogy fagyjon. Kutatók szerint a jéghalak fagyálló hatású fehérjék előállításával kerülik el, hogy szó szerint jéggé váljanak.
Az ugyanakkor mind a mai napig nem világos, hogy a Chionodraco hamatus véréből miért hiányzik a hemoglobin, illetve milyen evolúciós folyamat során vesztette el és helyettesítette a más gerincesek számára elengedhetetlen fehérjét a faj. A tokiói akvárium munkatársainak reményei szerint a rejtély megoldásában segíthet, hogy az ott élő két példány januárban párzott, ezért tovább tudják majd tanulmányozni a különleges fajt.
[ MTI ]