Videó egy mélytengeri óriás tintahalról
TudományA Proceedings of the Royal Society brit tudományos folyóirat a nyilvánosság elé tárta azokat a filmfelvételeket, amelyeken néhány éve a világon elsőként egy óriás tintahal mozgását dokumentálták japán kutatók.
A felszín alatt közel egy kilométer mélységben készült filmen jól látszik, amint a 2 méter hosszú monstrum többször rátámad a neki szánt csalikra. Az állat négy órán át küzdött a horgokkal, igyekezett megszerezni magának a zsákmányt, s eközben egyik tapogatókarja beleakadt a horogsorba. Az óriás tintahal végül tovaúszott, egy hatalmas kart hagyva maga után.
"A leszakadt végtag még akkor is mozgott, amikor a fedélzetre emeltük. Hozzátapadt a hajópadlóhoz, a kezünkhöz; bár enyhébben, de a tapadókorongok még mindig képesek voltak erőt kifejteni" - mondja Kubodera és Mori, akik felfedezésükről a Proceedings of the Royal Society B hasábjain számoltak be.
A 2 méteresre, és 60 kg-osra megnövő Taningia danae az óriás tintahalak közül különösen fényes fluoreszkáló karjairól ismert, amelyekkel látványos villanásokat bicsájt ki. E képességét az állat valószínűleg a zsákmányállat megzavarásában hasznosítja: egyrészt elvakítja az áldozatot, másrészt a tintahal beláthatja a távolságot közte és áldozata között. A villódzás az udvarlásban is szerephez juthat: amikor a tintahal a horog rúdjához rögzített lámpák körül úszkált, rövid és hosszú fénysugarakat bocsátott ki, s ebből a szakemberek arra következtettek, hogy a tintahal a lámpafényt úgy fogta fel, mint egy másik tintahal fényjelzéseit, amelyekre szenvedélyesen reagált.
A fajról eddig azt feltételezték, hogy a vízben lassan mozog, inkább lebeg, ám amint a felvételen is látható, ha a szükség úgy hozza, rendkívül gyors - akár 9 km/h-s - mozgásra is képes.
[ Origo ]