Cápák a keresőmben
EgyébSelmeczi Dániel, Sásdi Zsolt és Molnár Attila Dávid munkáját dicséri a remek magyar film.
Aki rendszeresen olvassa honlapunkat, nem csak Dani látványos képekkel illusztrált útibeszámolóival találkozhatott, hanem az elkeserítő cápauszonyozásról szólóval is. Furcsa kettőség az, ahogy a tengerben időnként ijesztőnek látszó, csodálatos állatok élettelen tetemként, uszonyaiktól megfosztva egészen más gondolatokat szülnek. Ezt a helyzetet Dani fényképezőgépével dokumentálta, és szerencsére gyakran tartott vele a többször díjazott búvárfilmes, Sásdi Zsolt, aki a Bahamáktól Szudánon át Indonéziáig rögzítette a cápás kalandokat víz alatt és felett mozgóképen. Az elmúlt években számos nagyszerű fotó és sok órányi izgalmas videoanyag született és összeállt egy hosszabb film koncepciója. Ekkor egészült ki a csapat a rutinos Molnár Attila Dáviddal, aki társrendezőként vett részt a munkában, és sokat dolgozott azon, hogy az évek alatt összegyűlt anyagból egységes, színvonalas, bárhol bátran bemutatható film szülessen.
A végeredményre minden közreműködő büszke lehet. Sikerült olyan forgatókönyvet írni, ami nekünk, búvároknak is érdekes és a remek felvételek miatt egyben látványos is. De a víz alatti világot csak természetfilmekből ismerők számára ugyanúgy közérthető és tanulságos lett a film. Talán lesznek, akik számára különösnek tűnik, magyar búvárként miért pont a cápákért aggódnak az alkotók, de én hiszem, hogy többségük számára választ ad majd maga a film és az abból áradó elkötelezettség. Bízom benne, hogy a magyar nézők körében még esetleg hitelesebb is lesz egy honfitársunk története, aki az Alfödről indulva küzdötte magát a viág legjobb búvárfotósai közé, ám nem csak egyéni ambíciói járnak a fejében, hanem a sok örömet és sikert hozó tenger megóvásáért is tenni próbál a saját eszközeivel.
Mert tennivaló bőven akad, jut belőle profiknak, sportbúvároknak, a tengert csak nyaralások során felkereső átlagembereknek is. Talán bele sem gondol az, aki "csak egy tányérral" kóstol a cápauszonylevesből, hogy milyen forrásból elégítik ki a kíváncsiságát. Nem csak a cápák vannak veszélyben, de jól ismert fajként elsősorban az ő sorsukat bemutatva lehet felhívni a figyelmet arra, mit teszünk mi, emberek a tengerekkel és óceánokkal, aminek még legfélelmetesebb lakói is ki vannak nekünk szolgáltatva. A film akkor is fontos és dicsérendő projekt lenne, ha csak ez lenne az üzenete. Ám mindezt profi módon közvetíti, nem kell úgy kezdeni a kritikát, hogy "kicsit sárga, kicsit savanyú, de a mienk..." Szó sincs róla, mert remek képeket, jól felépített, remek ritmusú dokumentumfilmet tettek le az asztalra az alkotók, ami nemzetközi összehasonlításban is megállja a helyét. Jár érte a gratuláció mindőjüknek! (Természetesen érdemes szót ejteni arról is, hogy a Volksbank vezetősége azonosulni tudott a készítők céljaival, az ő támogatásuknak köszönhető, hogy ez a film elkészülhetett.) A legnagyobb siker viszont talán az lenne, ha minden néző akihet eljut A cápák a keresőmben, el is gondolkodna a látottakon. Egy biztos, a stáb profizmusán és elkötelezettségén semmi nem múlik - remélhetően lesz folytatás más témában.
A filmre kíváncsiak nyilván ezek után azt szeretnék tudni, hol láthatják az alkotást. A film DVD formában, extra tartalommal az alábbi búvárboltokban megvásárolható: Aquanauta, Divex, Galathea, Szenteltvíz. Emellett online is rendelhető a www.termeszetfilm.hu oldalon.
Cápák a keresőmben - Selmeczi Dániel búvárfotós a cápauszony kereskedelem nyomában
Természetfilm.hu, Saser Productions
2012
53 perc
Kapcsolódó galéria: A bemutató képei