Vizát telepítettek a Dunába
MagyarországEgy szakember szerint a vizák nem maradnak a magyar szakaszon, az akció inkább a figyelemfelhívást szolgálja.
Rideg Árpád szerint ezért a mostani telepítések inkább figyelemfelkeltésül szolgáltak ahhoz, hogy kellene egy hosszú távú program, amelynek segítségével a Dunából mára csaknem kihalt tokféléket vissza lehetne telepíteni a folyóba. A korábban őshonos ötféle tokból csak a kecsege maradt meg, míg a viza, a sőregtok, a simatok és a vágótok szinte teljesen eltűnt. A hosszú távú program részeként a Vaskapu-szorosnál hallépcsőt kellene építeni, amelyhez korábban készültek is tervek, de ezek a pénzhiány miatt nem valósultak meg. Ha a lejutásban a halakat a Vaskapu különösképpen nem is akadályozza, a felfelé úszást csaknem teljesen ellehetetleníti, így a vizák az utóbbi évtizedekben legfeljebb elvétve jelenhettek meg a magyarországi folyószakaszon.
Az elmúlt években viszont változott a tokfélék nemzetközi megítélése, ezért több ország is programokat indított a kihalófélben lévő fajok megmentésére, például Romániában vagy Kanadában is. Rideg Árpád szerint a gyér vizaállományra utal, hogy a román halászok a Vaskapu alatti vizekről az idén tavasszal mindössze két nőstény és öt hím vizát fogtak. Ugyanakkor bízik abban, hogy a közelmúltbeli figyelemfelkeltő telepítések hozzájárulhatnak egy magyar toktelepítési program beindításához is. Szerinte minden halfajból 20-30 ezer darabot kellene évente a Dunába helyezni, hogy értékelhető eredményeket lehessen elérni.
[ agromonitor.hu ]