Az Oriskany jótékony hatása
KülföldEgy hajó, aminek elsüllyesztése nagy diadalt eredményezett, de nem a hadsereg, hanem a turizmus számára.
A 271 méteres hajó 65 méteres mélységben nyugszik, a floridai Pensacola Beach-től 24 mérföldre. 2006 májusi elsüllyesztése óta büszkélkedhet a világ legnagyobb mesterséges zátonya címmel. A University of West Florida kutatói azt próbálták kiszámolni, mennyivel növelte a bevételeket a turizmusban és a munkahelyteremtés révén a hajó, és az eredmények azt mutatják, évi 3,6 millió dollárt hozott eddig.
A búvárüzletágra szűkítve a felméréseket, a Haas Center for Business Research and Economic Development intézet szerint ugrásszerűen nőtt a charterhajók forgalma. A statisztikák szerint nem egy hirtelen megugrásról van szó, ami aztán visszaeshet, ha elmúlik az újdonság varázsa.
"A hajó több millió dollár értékű médiamegjelenést hozott a számunkra, a tengerentúlon is, és Pensacola felkerült a világ merülőhelyeinek térképére", mondta el Laura Lee, a pensacolai kereskedelmi kamara részéről. "Japán, ausztrál, orosz búvárok utaztak el ide, amikor olvastak erről a roncsról."
Amikor még jobban benépesíti az élővilág, még vonzóbb lesz a búvárok számára az Oriskany. Most is egyre több a makréla, barrakuda, polip a roncs környékén. Az Oriskany volt mellesleg az első hajó, ami a US Navy új elképzeléseinek megfelelően, nem a roncstelepen végezte, hanem a víz alatt, mesterséges zátonyként. A másik jól ismert mesterséges zátony, a Spiegel Grove 2002-ben került víz alá Key Largo mellett, de magánemberek adományainak és a helyi önkormányzat támogatásának köszönhetően. Annyiban viszont hasonló a hatása, hogy ott is nagy ugrást eredményezett a búvárkodásban és a kapcsolódó üzletágakban.
[ Divernet ]