Lebukás tanulságokkal
Fotózás1/2. oldal
Egy sok helyen aktív fotósról derült ki, hogy képeit csak lenyúlta másoktól.
Én egy pár napja hallottam egy neves magyar fotós barátomtól, hogy valaki szerint az egyik kép nem is az övé, és hogy mintha nem lenne minden tiszta a fotói körül. Kiváló fotós barátom már régebben gyanakodott, hogy olyan expozíció nem létezik, amivel bizonyos képek elkészülhettek volna, de az ember igyekszik jóhiszemű lenni. Nos, amikor beszélgettünk, elkezdtem önszorgalomból végignézni Jesus galériáját, képkereső szolgáltatással ellenőrizni, van-e olyan, ami eredetileg másé lehet. Megdöbbenésemre pár perc alatt két olyan fotót is találtam, aminél egyértelműnek látszott a csalás, az egyiknél másnak egy fotóját alakította át valamilyen szoftverrel, míg egy felszíni képet egy az egyben lopott el.
Amikor a Facebookon az egyik oldal gazdája a fotóstól választ követelve feltette a problémás képeket, sorban jöttek a kommentek, a magyarázatban bízók még hitték, valami tévedés lehet, de a hozzám hasonlóan kutakodók egyre több képről derítették ki, honnan származnak eredetileg. Hamarosan rájöhetett mindenki, nem csak egy botlásról van szó egy-két képpel, az ember egész "munkássága" szélhámosság. Egyszer még felbukkant az illető, azt ígérve, hogy majd egy hét múlva küldi az eredeti nyers fájlokat- aztán törölte az egész profilját.
Most még forró a téma, sokan beszélnek róla, de a lebukás csak a látványos része volt a történetnek, van itt még mit átgondolni. Például itt vannak a versenyek: ez az ember még egy értékes díjat is nyert egy mástól lopott képpel. Van-e olyan versenyszervező a világon, aki a mai fotódömpingben képes lenne minden egyes kicsi és nagy versenynél ellenőrizni, a nevező nem csaló-e? Ez az illető időnként komoly fotósok képeit retusálta, és mégis viszonylag hosszú időn át képes volt becsapni mindenkit. Tele van a világ búvárfotósokkal, néhány helyen kifejezetten a fotózás kedvéért fordulnak meg sokan, és mit lehet tudni, ki fog lemásolni egy jobb képet egy asztalon felejtett kártyáról, ki fogja a "szakmai konzultáció" ürügyén számítógépen megnézett képet lementeni, amivel aztán egy regionális versenyen díjat nyer? Soha, senki nem jön rá, hiszen egy gép nincs egyetlen konkrét emberhez kötve, tehát az EXIF info nem ad választ az ilyen lopások esetén. Az ugyanis általános, hogy a gépeket akár kölcsön is adják az emberek egymásnak, és ez alapvetően jó is, hiszen pont ebben a kis körben ne a bizalmatlanság legyen az úr- de minden bizonnyal eldurran az agya annak, aki valahol a saját képét fedezi fel, más neve alatt.
Az írás a következő oldalon folytatódik!