Belevágtunk!
Felszerelések1/4. oldal
Ismét felbukkant tesztelő csapatunk az Újhegyi uszodában, ám ezúttal kizárólag hasított uszonyokkal tettünk próbát.
De hogy azért részletesebben is szóljak róluk, elárulhatom, valamennyien tapasztalt búvárok, de más fizikális felépítéssel, háttérrel, elvárásokkal. Csonka Judit, Ágh Csaba, Dobó Zoltán és Sopronyi Richárd, no meg a szintén mindegyik uszonyt kipróbáló, de részben érintett Szabó Károly (Bunny) véleményét nem könnyű közös nevezőre hozni. Természetesen azért megpróbálkozunk vele. Nekem, a parton levő segítőként kellett vezetni a jegyzeteimet, és célratörő kérdésekkel elárasztani szegény tesztelőket.
Mielőtt belemennénk az egyes uszonyok részletes értékelésébe, hasznosnak tűnik néhány szóban előre összefoglalni azt, amit a hasított uszonyokról tudni érdemes. A főleg USA-ban roppant divatos uszonyok kapcsán elsőre az áruk tűnik fel: még a legolcsóbbak is elég drágának számítanak. Hogy ebből mennyi a marketing, és mennyi a technológia, ezt megítélni nem könnyű, de valószínűleg a népszerűséget meglovagló bevételmaximálizálási szándék sokat nyom a latban.
Persze minden viszonylagos. Ha az uszony valóban sokkal jobb, akkor ár ide vagy oda, mégis sokaknak lehet megfontolandó választás: uszonyt nem cserélünk túl sűrűn. Jobb már elsőre testhezállót választani, mint később cserélni. A hasított uszonyok jellemzően a Nature´s Wing licencet átvéve készülnek. Az egyik legelső, és máig etalonnak számító Apollo BioFin uszonynál ismertté vált technológia lényege az, hogy az uszony pengéjének két széle merevebb, keményebb, míg a hasított, lágyabb penge ún. propellerhatása miatt könnyebb az úszás.
Apropó, úszás. A hasított uszonyokkal rövidebb mozdulatokkal kell krallozni, ha valaki ezt nem így teszi, nem sok öröme lesz az elvileg gyorsnak számító uszonyában. Tesztelőink figyelmét is felhívtuk erre, de mivel a merülések többségén nem a gyorsaság a meghatározó, ezért azt kértük, hogy próbálják ki az uszonyokat úgy, mint ha egy átlagos örömmerülésről lenne szó: lassú úszás, békázás, forgás mennyire kényelmes az adott uszonnyal.
Azt már a vízbeugrás előtt lehetett látni, hogy több szempontból is feloszthatóak az uszonyok. Az anyagot tekintve az Oceanic Vortex V12, az Atomic Aquatics SplitFin, a Tusa SF-8 X-pert Zoom esetén a gumi dominált, míg az Aeris Velocity Duo és a Seemann Sub XP pedig műanyag volt. Keménységet illetően a két alapvetően keményebb műanyag uszony mellett a Tusa tűnt merevebbnek.
Az írás a következõ lapon folytatódik!