Merülés, kilátással Hollywoodra
Utazási élmények1/2. oldal
Gőgh Szilvia igazi bennfentesként mesél nekünk a kalifornai búvárkodás szépségeiről.
Amikor ismerőseimnek mondom, hogy Kaliforniában tanítok búvárkodást, általában két tipikus reakció közül az egyikkel szembesülök. Néhányan irigykedve néznek rám abban a hiszemben, hogy a kaliforniai vizek hasonlóak a karib-tengeri kristálytiszta, fehér homokos és színes kis halakkal teli öblökhöz.
Los Angeles említésekor a többségnek azonnal a hollywoodi bárok, a venice beach-i sétálóutca vagy a malibui klubok jutnak az eszébe és el se tudják képzelni, hogy minek búvárkodom ott. Pedig a magyarázat egyszerű: Dél-Kalifornia klímája a világon az egyik legkedvezőbb, ezzel egész évben világszínvonalú búvárkodási lehetőséget nyújt a lelkes búvárok számára. A körülmények kicsit nagyobb kihívást támasztanak Kaliforniában, mint a trópusi vizekben, ám a tengeri hínárerdőkön keresztül való úszás kárpótolja a búvárt a hűvösebb vízhőmérsékletért.
Sokan azt hiszik, hogy mivel Florida egyazon éghajlati övön helyezkedik el, mint Kalifornia, a vízhőmérséklet is hasonló. Az igazság alig állhatna ettől távolabb. Az Alaszkából érkező tengeri áramlatok a kaliforniai tengerpartot jócskán lehűtik még a legmelegebb nyári hónapokban is. A téli időszakban a víz 8-9 Celsius környékén van, míg a nyári időszakban akár 18 fokra is "felmelegszik". Az év nagyobbik részében száraz ruhában merülök, de a forró nyári hónapokban már egy "könnyed" 7 mm-es ruha is elég...
A hideg víz ellenére, vagyis inkább pont ezért: a tápanyagban gazdag Csendes-óceán gyönyörű és különleges merülést kínál, különösen a téli hónapokban. Minél hidegebb a víz, általában annál tisztább és élővilágban gazdagabb. A burjánzó, esőerdőkre emlékeztető hínárerdő (a híres kelp forest) Kaliforniát egyedülállóan különleges merülőhellyé teszi. Sehol a világon nincs még egy olyan hely, ahol a búvár hasonló merüléseken vehetne részt. Új-Zéland és Dél-Ausztrália is büszkélkedhet hínárerdővel, de azokat össze se lehet hasonlítani a kaliforniaival, így nem is csoda, hogy a világ minden részéről látogatnak ide lelkes búvárok.
Amikor LA-ben kezdtem el búvárkodni, nagy meglepetést jelentett számomra, hogy a világ szinte minden más helyével szemben itt a divemaster nem merül a búvárokkal, nem mutogatja meg az érdekességeket, csak tart egy merülés előtti tájékoztatót a helyi viszonyokról és a merülőhelyről. Mindenki a saját társával (buddy-rendszer az alap) merül és saját maga felelős a merülési profiljáért. A hajóút árában nincs benne a palack és az ólomöv bérlése, de az ebéd és a palack töltése az igen. Mindent a búvárnak kell magával vinnie, amire a merüléshez szüksége lehet. Érdemes pár szót ejteni az árakról is: egy napos hajóút (3 merülés, ellátás) 95-125 USD körül mozog, egy 3 napos út a Truth Aquatics-on 499 USD (ellátás, szállás, merülések). Ha valaki búvárcucc nélkül utazik Kaliforniába, a komplett felszerelés bérlése 50 USD naponta.
Az írás a következő lapon folytatódik!