Leállították az egyik legsikeresebb oceanológiai műholdat
TudományTizenhárom évi működés és 62 ezer, Földünk körüli keringés után az amerikai és francia üzemeltetők közös döntésének megfelelően leállították minden idők egyik legsikeresebb oceanológiai műholdját.
Ahhoz képest pedig, hogy a holdat öt éves működésre tervezték, remekül helytállt, hisz 13 évig működött, mialatt adatait 54 ország 600 kutatója használta, és mérései 2100 tudományos publikációhoz (!) nyújtottak hátteret. Eredményeiről mi is többször beszámoltunk, úgyhogy most minden idők leghosszabb ideig működő radar-műholdjának csak két jelentősebb eredményét említenénk meg.
A 2004. december 26-i, az Indiai-óceán térségében bekövetkezett tenger alatti földrengés nyomán keletkezett szökőárnak (igaz csak véletlen) tanúja volt a Topex/Poseidon mesterséges hold is. A pusztító szökőár - ahogy mindannyian emlékszünk még rá - rengeteg emberéletet követelt és nagy károkat okozott az Indonéziához tartozó Szumátra szigetén, Sri Lanka, India partvidékén, és más, az Indiai-óceán partjainál fekvő országokban.
A francia és amerikai űrhivatalok (a CNES és a NASA) közös programja keretében üzemelő Jason-1 és Topex/Poseidon magasságmérő mesterséges holdak "párban" keringenek a Föld körül, egy perc különbséggel követve egymást ugyanazon a pályán. Naponta 13-szor kerülik meg bolygónkat. A véletlennek köszönhetően a Jason-1 és a Topex/Poseidon épp a földrengés kipattanását követő 2 órán belül haladt el a térség felett. A tengerfelszín magasságának a változását, a rengés keltette hullámokat így sikerült a nyílt óceánon megfigyelniük! Egy 400-500 km-es térségben a vízfelszín 50 cm-rel megemelkedett, amelyet egy második, 40 cm magas hullám követett.
A Topex/Poseidon által megkezdett úton persze más műholdak is száguldanak (elnézést a kisebb képzavarért). Három évig repült például kötelékben a Topex/Poseidon a Jason-nal, melyet közvetlen utódjának tekinthetünk. A Jasont pedig majd az Ocean Surface Topography Mission követi 2008-ban.
[ Delta ]