A Földközi-tenger legsúlyosabb ökológiai katasztrófája?
KörnyezetvédelemA Földközi-tenger legnagyobb környezeti katasztrófáját okozta Izrael a libanoni környezetvédelmi miniszter szerint azzal, hogy légicsapást mért a Bejrúttól délre fekvő Dzsije erőművének kőolajtartályaira.
A libanoni miniszter megjegyezte, hogy a nagy horderejű környezeti balesetek ezidáig mindig az óceánokat sújtották, most először terjed az olajár egy zárt tengerben. "Nem szabad illúziókat táplálni, a szörnyű következmények nem csak Libanont érinthetik, de a Földközi-tenger keleti medencéjének összes országát" - mondta.
Az olajszennyezés most a libanoni tengerpartszakasz (220 km) egyharmadát érinti, a foltok a déli Dzsijétől az északi Tabardzsa és Sekka közötti partig terjednek. A miniszter szerint az északi irányú áramlatoknak köszönhetően Ciprust, Szíriát, Törökországot, Görögországot, de Izraelt is fenyegeti a szennyeződés. A Földközi-tenger ökoszisztémája súlyosan meg fogja sínyleni a történteket, és egyes fajokat a kihalás veszélye fenyeget - hangoztatta.
A miniszter úgy becsülte, hogy a libanoni partok megtisztítása - amely nyilvánvalóan csak a légitámadások után kezdődhet - 45-50 millió dollárba fog kerülni és eltart jövő nyárig. Szemére vetette Izraelnek, hogy a tengeri blokád miatt képtelenség a csapás elleni küzdelemre kivezényelni az embereket.
Libanon - mondta - technikai segítségért folyamodott olyan országokhoz, amelyek korábban már elszenvedtek súlyos tengeri szennyeződést. Kuvait máris 40 tonna koaguláló anyagot küldött a vízen lebegő olajfoltok megkötésére.
Az Európai Unió pénteken ígérte, hogy szakértőket küld a körzetbe. Mint arról Szarráf beszámolt, a dzsijei kőolajtartályokat ért találatok légszennyezést is kiváltottak, s az pénteken elérte Bejrútot. A mérgezett felhő ez idő szerint 30 km hosszan húzódik.
[ National Geographic ]