A bálnafalók nyerték a bálnavadász vitát
KörnyezetvédelemKomoly eredményt értek el a bálnavadászatot támogató országok - Japán, Norvégia - a cetfélék kereskedelmi célú vadászatának visszaállítása érdekében.
Történelmi jelentőségűnek nevezték a japán küldöttek azt, hogy a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottságban (IWC) a többség - egy szavazattöbbséggel - támogatott egy olyan határozatot, amely első lépésnek tekinthető a kereskedelmi célú bálnavadászat újraindításában. A most elfogadott, St. Kitts és Nevis által - ahol a bizottsági ülést tartották - benyújtott javaslat kimondja: "A tilalomra, amelyet eredetileg is ideiglenes jellegűnek szántak, a továbbiakban nincs szükség."
A tiltás feloldását szorgalmazó hagyományos bálnavadászországoknak - Japánnak és Norvégiának - sikert jelent ez a döntés, ám ahhoz, hogy feloldják a tilalmat, a bizottsági tagok kétharmadának a döntésére van szükség. A kereskedelmi célú bálnavadászatot húsz éve tiltották be, hogy megóvják a túlvadászás miatt kihalás szélére sodródott fajokat. A bálnavadászat mellett álló országok a bálnák védelme és a fajok megőrzése helyett a bálnák számának szabályozása felé terelgetnék a bizottságot.
Japán szerint ugyanis a bálnák bizonyos fajtáinak egyedszáma az utóbbi időben jelentősen megnőtt, ami lehetővé tenné vadászatukat. Az egyik japán küldött ugyanakkor közölte azt is, hogy a vadászati tilalom esetleges megszüntetése azért nem járna együtt a korábbi mértékű bálnavadászat újraindításával. Dzsodzsi Morisita egyes fajták "fenntartható vadászatáról", míg a veszélyeztetett fajták védelméről beszélt.
Az állatvédők csalódással fogadták a hírt. "Ez egy felhívás azoknak az országoknak, amelyek azt állítják, hogy törődnek a bálnákkal és meg akarják őket óvni" - idézte a BBC a Nemzetközi Állatjóléti Alapítvány szóvivőjét. Brazília és Új-Zéland már jelezte is, hogy megtámadják a frissen elfogadott határozatot. "Ez az egyik legkomolyabb kudarc, amelyet a bálnák védelmének ügye valaha is szenvedett" - közölte Chris Carter új-zélandi környezetvédelmi miniszter.
A bálnavadászatot 1982-ben tiltották be a bálnák létszámának drasztikus visszaesése és a bálnamentő mozgalmak hatására. Ez azonban csak a kereskedelmi célú vadászatra vonatkozik. Kivételes engedélyekkel ugyanis hagyományos bálnavadászó közösségek jelenleg is vadásszák a hatalmas tengeri emlősöket, és a hagyományos bálnavadászó országok is kiharcolták, hogy tudományos célból ejthessenek el állatokat. Sokak szerint azonban emögött nem valós tudományos kutatás, csupán a nemzetközi egyezmények megkerülésének szándéka áll. A tudományos célúnak mondott japán bálnavadászat rendszeresen heves ellenkezést vált ki a környezetvédőkből, és rendszeresek a japán bálnavadászhajók elleni akciók. A japánok emellett előszeretettel halásznak olyan vizeken, amelyeket más állam bálnavadászat szempontjából védettnek nyilvánított.
[ Origo ]