Teszt: Olympus E500
FotózásSajnos csak felszíni körülmények között, de teszteltük az Olympus új DSLR fényképezőjét.
Cserébe viszont megjelent a tükörreflexes un. DSLR vonallal, saját optika készletére alapozva. Az E500-as, az EVOLT vonal legújabb képviselője, az Olympus Zuiko 4:3 optikáit használja, aminek a gyártó szerint hatalmas előnye, hogy kimondottan a fényképezőben található CCD érzékelőhöz van fejlesztve, ezzel biztosítva az optimális teljesítményt kedvező súly és ár mellett. A gép az E300 kitérője után visszatért a hagyományos tükörreflexes kialakításhoz, ami szerencsés választás volt. Jól kézreáll, kellemes fogást nyújt a jó súlyú ház.
A gép igazi kuriózuma az ultrahangos CCD tisztitó, ami megakadályozza, hogy az optika cseréjekor a gépbe kerülő por lerakódjon az érzékelőn - vagy ha odakerül, akkor onnan lerázza. Jó találmány, jó lenne ha más gyártó is átvenné.
A 8Mpx-es fényképezőgép USB2-n kommunikál, az adatokat egy hatalmas, 2.5" -os, HyperCrystal LCD-n mutatja, áramellátását pedig 1500mAh LiIon akksi biztosítja. Ment CF és XD kártyára, ISO 100-400 érzékenység között dolgozik, és természetesen a legmodernebb saját TTL vezérlést tartalmazza.
Kézbevéve a gépet rögtön szembeötlik az impozáns méretű LCD. Mivel ez egy tükörreflexes gép, nincs lehetőség a kép komponálására az LCD-n. Cserébe a fotózás közben fontos adatokat kapunk itt a rekesz / zársebességtől egészen a használt színtérig, ami nem is árt, lévén a gépnek nincs felső adat kijelzője. Egyébként okos megoldás, hogy egy OK gomb megnyomása után tudunk mozogni az kijelzett infók között, és azt itt változtatni is tudjuk - ezzel sok, menüben elfecsérelt időt tudunk megspórolni.
Az optikák furcsasága, hogy erősen a fényképezőre hagyatkoznak, pl. a MF és AF közötti váltás csak menüből történhet, de a kézi fókusz gyűrűje is motort hajt, nem direkt kapcsolódik az optikára. Ha már menü, a kezelése és elrendezése a szokásos Olympus menü, aki már megszokta annak minden kézre fog esni.
A gépet úgy alakították ki, hogy a kezdő fotósok is tudják használni, ezt támogatja az Auto és a több tucatnyi előre tárolt beállítás, az un. SCENE. Természetesen félautomata és teljes manuális állás is elérhető. A gép beállítási lehetőségei elég tágak, olyan alap funkciókat mint pl. a manuális WB nem emelek ki, ezek alapok egy DSLR gépnél. Teljesség igénye nélkül érdekesség a MF (fókusz) braketing, de lehetőség van pl. az autofókusznál nem csak a szokásos C , S és MF, hanem ezek kombinációjára. Pl. egy S-AF+MF módban fókuszt fog az automatika, de a félig lenyomott gomb mellett még kézzel van lehetőségünk ezen módosítani. Hozzáférhetünk a TTL vaku kompenzációhoz, amire kevert fényes fotózáskor pl. szükségünk lehet, egyszóval technikailag a gép kellő széles skálán képes kiszolgálni a fotós igényeit.
Egy hét használat után úgy érzem a gép valahol a bridge és a valódi DSLR között található. Nem sorolnám az utóbbi kategóriába, mert bár cserélhető objektíves, és tükör reflexes - tehát végülis DSLR, mégis sok dolgot úgy oldottak meg, mint egy fix optikás gépen. Kicsit keveslem a közvetlen gombra kivezetett funkciókat, bár ez az infó kijelzőn mozgás azért elég kényelmes, meg lehet szokni.
Búvár szemmel igen kellemetlen hátrány, hogy a géphez sajnos nincsen gyári vízalatti tok, de a Ikelite, Hugyfot és 10bar is gyárt hozzá - igaz nem olcsón. Cserébe TTL vaku kezelést, dóm port lehetőséget és még egy csomó szolgáltatást kapunk, ez valahol természetesen illik is egy DSLR géphez - ám, ha ezt a sorozatot a cég az eddigi 8080 -7070 vonal helyére képzelte (márpedig úgy néz ki), akkor az árak nincsenek jól pozicionálva, hiányzik egy lépcsőfok.
Szerencsére az Olympus is úgy néz ki, megérezte a tenger hívó szavát -és ennek a résnek a létét -, hiszen már bejelentette az E330-as gépet, aminél hangsúlyozzák, hogy lesz gyári, polikarbonát (magyarul átlátszó műanyag, tehát remélhetőleg olcsó) vízalatti tok. Kiváncsian várjuk, a cég magyarországi képviseletétől már igéretet kaptunk, hogy amint megérkezik az országba, kipróbálhatjuk - remélhetőleg víz alatt is.
Konklúzióként az E500-ról. Búvár szemmel nem igazán találom a helyét, a felső-kompakt kategóriát meghaladja jócskán a tokozott ára, aki pedig DSLR-ben gondolkozik azt nehéz lesz eltántorítani a nagy nevű cégektől. Ha én lennék az Olympus, inkább a jól bevált felső-közép kategóriát erősíteném, ahol eddig a top-on voltak.
Képek a dpreview oldaláról valóak.
Szeretnénk köszönetet mondani az OLYMPUS Magyarországnak a teszt készülék biztosításáért.
Az E500 már magyarországon is megvásárolható az Olympust forgalmazó kereskedésekben.
[ Sz.K. ]