Új világot fedeztek fel az Antarktisz alatt
TudományAz Antarktisz egyik hatalmas jégnyelvének összeomlása eddig ismeretlen ökoszisztémát tárt fel 800 méter mélyen.
A felfedezés teljesen véletlenül történt az Amerikai Antarktiszi Program keretében, amikor a kutatók az északnyugatra elterülő Weddell-tengernél egy mély gleccservájat üledékét vizsgálták. A vájat 2002-ben került napvilágra, amikor a Larsen B jégnyelv összeomlott.
Az expedíció vége felé a csapat videóra vette a tengerfenék élővilágát. A későbbi elemzés során derült ki, hogy kagylók és baktériumok növekszenek az agyagvulkánok körül. Mivel a fény nem hatol át a jégen, ezek az organizmusok nem fotoszintetizálnak, az energiát a metánból nyerik azt ki.
A metán a Föld belsejében keletkezik és a tenger alatti hasadékokon keresztül jut a tenger fenekére. Ez a fajta ökoszisztéma az úgynevezett " hideg hasadék". Az első ilyen 1984-ben került napvilágra a kaliforniai Monterey közelében. Azóta számos hasonló ökoszisztémát találtak a Mexikói-öbölben és a Japán-tengeren.
Ez az új felfedezés az első, melyet az Antarktiszon figyeltek meg. A közel őskorszaki feltételek - melyek 10 ezer éve zavartalanul fennálltak - kiindulópontként szolgálhatnak a kutatóknak az óceán egyéb területeinek vizsgálatára. A kutatók azt remélik, hogy új fajokat is találnak, és hogy ezen felfedezés utat nyit a jövőbeli antarktiszi expedícióknak.
Kapcsolódó cikkeink: Élő kövületeket kutatnak a ’világ legnagyobb jégszekrényében’ , őstó a jég alatt ,
[ Livescience ]