Megfojtja a szemét a tengeri élővilágot
KörnyezetvédelemA teknősök keltető helyét szemét lepi el, így azok kénytelenek műanyagpalackok és a nejlonzacskók közzé lefészkelni.
Már a kikelésüket követően meg kellett küzdeniük az életükért a teknősöknek. Az apró kétéltűeknek műanyag szeméthegyeken kellett keresztülkelniük azért, hogy vizet érjenek.
Lesújtó látvány fogadta azt az anyateknőst, amely nemrégiben visszatért a születési helyére, a Karácsony-szigetekre, hogy lerakja a tojásait. Egykori kelőhelyét szemétkupac vette körbe, így az állatnak nem volt módja arra, hogy normális fészket készítsen. Így kénytelen volt a műanyagpalackok és a nejlonzacskók közzé lefészkelni.
A tojásból kibújó kis teknősök így alig pár másodperccel világra jöttük után csak küzdelmek árán tudtak kievickélni a tengernyi hulladék közül, hogy útjukat az óceánban folytathassák. Pedig ezek a ritka állatok jobb sorsra érdemesek.
Becslések szerint napjainkban mintegy 270 ezer tonnányi szemét lebeg a világ óceánjain. Ez a szinte felfoghatatlan mértékű szennyezés mintegy hétszáz tengeri faj létét és fennmaradását veszélyezteti. A szakértők szerint ez a szám a jövőben tovább fog emelkedni, hogyha a hatóságok nem teszik meg rövidesen a szükséges óvintézkedéseket az érintett területeken.
Világszerte egyre több kormány és civil szervezet küzd azért, hogy visszaszorítsák a túlzott műanyag felhasználást. Mivel a műanyag az egyik leglassabban lebomló hulladékfajta, ezért felhalmozódása komoly gondokat okoz számos országban. A tengereken és óceánokon sodródó hulladékszigetek pedig óriási veszélyt jelentenek a vízi világra.
[ Delta ]