Önjavító ruha tintahalból
TudományMég csak kísérleti jelleggel, de tintahalból származó fehérje segítségével sikerült önfoltozó szövetet létrehozni.
A Penn State Egyetem kutatói foglalkoztak már öngyógyító műanyagokkal, most pedig a tintahalakból kivont fehérjét baktériumok és élesztőgombák segítségével elfolyósították, majd ezzel az anyaggal különböző szöveteket (gyapjú, vászon, stb.) vontak be.
Ha az így előkészített anyagot elszakítják, majd meleg vízbe teszik, akkor az egymásra helyezett anyagszélek szépen összeforrnak, a végeredmény pedig hajlékonyság és szakítószilárdság szempontjából sem marad el az sérülésmentes anyagtól. A különleges bevonat már kész szövetekre is felvihető, de még szövés előtt, az elemi szálak, rostok is kezelhetőek a proteinnel, a végeredmény pedig egy olyan ruhadarab lehet, amelynél szó szerint vehetjük, hogy mosás után szinte újnak néz majd ki.
A speciális fehérjebevonat egyébként nemcsak a hétköznapi divatban jön jól, segítségével például a méreganyagokat semlegesítő és antibakteriális képességekkel rendelkező védőruházat is előállítható.