Sikerrel debütált a bójás hullámerőmű
TudományA hullámzó tenger erejét hasznosító új technológiát tesztelnek Svédországban. Az áramtermelő bója ötször hatékonyabb, mint a fenékre telepített erőművek.
A nap és a szél mellett a tenger energiáját is egyre több módszerrel igyekeznek kiaknázni a megújuló erőforrások kutatói.
Az eddig kipróbált árapályerőműveknél a kiöntő, majd visszavonuló tenger turbinákat forgat, a tengerfenéki hullámerőműveknél pedig az oda-vissza mozgó víz hajt egy lapátot, ez termeli az áramot.
A svéd székhelyű CorPower Ocean cég egy felszínen lebegő bójából és egy lelógó, a fenékhez rögzített áramtermelő egységből álló rendszert mutatott be, ami a fejlesztők számításai szerint az eddig ismert legjobb módszernél is ötször hatékonyabban működik - számol be róla a wired.com.
A hatalmas narancssárga bója a hullámokkal utazik fel és le, ezt a folyamatos függőleges mozgást használják fel az áramtermeléshez a víz alatti egységben.
Egy bója 250 kilowatt energiát termelhet meg, ami 200 háztartás áramszükségletét fedezheti, és annak sincs elvi akadálya, hogy bóják százaiból álló farmokat telepítsenek.
A bója tervezett átmérője nyolc méter, a feleekkora prototípus már jól vizsgázott a medencés kísérletekben.
Az egységeket a tervek szerint nagyjából 3 kilométerre helyeznék el a parttól, és 60 méter mély vízbe horgonyoznák le. A rugalmas kötelék miatt a rendszerben akár egy 27 méteres hullám sem tudna kárt tenni.
A medencében elért sikereken felbuzdulva a cég idén a tengerben éles helyzetben is kipróbálja a szerkezetet, ami könnyen lehet, hogy valódi technológiai áttörést fog hozni a hullámenergia-hasznosításban.
[ hirado.hu ]