»» ««

Gyorsan hanyatlik a tengeri élővilág

Környezetvédelem

A tengeri emlősök, madarak, hüllők és halak populációnak egyedszáma az utóbbi négy évtizedben szinte megfeleződött.

Riportjában a Természetvédelmi Világalap (WWF) figyelmeztet, hogy a túlzott mértékű halászat, a szennyezés és a klímaváltozás 1970 és 2010 között jelentősen csökkentette a kereskedelmi halállományok méretét.

A Living Blue Planet Reportot a WWF a Londoni Zoológiai Társaság szakembereivel készítette el. Adataik szerint a globális élelmiszerellátáshoz létfontosságú fajok is a legsúlyosabban érintettek közé tartoznak. A halak egyik családja - amely felöleli a tonhalat és a makrélát - például a negyvenéves periódusban 74 százalékos hanyatlást élt meg.

Marco Lambertini a WWF International vezetője közleményében kifejtette, az ember egyetlen generáció alatt súlyosan károsította az óceáni élővilágot azzal, hogy gyorsabban fogja ki a halakat, mintsem azok szaporodni tudnának, miközben óvodáikat is elpusztítja. Figyelmeztetése szerint a túlhalászat, a tengeri élőhelyek pusztítása és a klímaváltozás az egész emberi populációra végzetes következményekkel jár, és a tengerből élő legszegényebb közösségeket érinti a legsúlyosabban.

A kutatók szerint nem is csak a halakat érinti a változás. A WWF-jelentés markáns hanyatlást mutatott ki a korallzátonyoknál, mangroveerdőknél, tengerifüveknél - ezek mind nagyon fontosak a halfajoknak -, a követett halak több mint harmada korallzátonyoknál él, és mintegy 850 millió ember megélhetése rájuk támaszkodik.

(A szervezet korábbi jelentése arról árulkodott, hogy az összes korall mintegy fele már eltűnt, és a jelek szerint 2050-re teljesen kipusztulhatnak, ha a hőmérséklet a jelenlegi ütemben növekszik tovább.)

Az elemzés 1234 faj 5829 populációját követte figyelemmel, ami kétszerese a korábbi években vizsgáltnak, ezáltal tisztább, zordabb képet fest az óceán egészségi állapotáról.

A cápák és ráják négy fajából egy kihalással néz szembe, főként a túlzott halászat miatt. Az Ázsiában ínyencségnek titulált tengeri uborkák egyedszáma a Galápagos-szigetvilágban 98, míg a Vörös-tengeren 94 százalékos zuhanást tapasztalt meg.

Az adatok szerint a klímaváltozás is szerepet játszik a tengeri populációk átlagos hanyatlásában, hiszen a szén-dioxidot elnyelik az óceánok, ezáltal savasabbá válnak, ami sok fajt veszélyeztet.

A krízis súlyosságát megvilágítva a WWF hangsúlyozza, az óceán megújuló környezet, és a tengeri élővilág állapota regenerálódhat, ha az emberi populációk fenntartható korlátok közé tudják szorítani igényeiket.

Többek között azt javasolja, hogy a jelenleg világszerte védelmet élvező óceáni területek mennyiségét (3,4 százalék) 2020-ra triplázzák meg, a vásárlók és kereskedők pedig olyan vállalatoktól szerezzék be a haltermékeket, amelyek a nemzetközileg elismert legjobb eljárásokat alkalmazva halásznak.

Emellett szeretnék elérni, hogy a politikai vezetők biztosítsák, az óceán regenerálódásának és a part menti élőhelyek egészségi állapotának kérdése előkelő helyet kap a prioritási listán, amikor az ENSZ e hónapban összeül és a következő 15 évre hivatalosan is jóváhagyja a fenntartható fejlődést szolgáló célokat.

[ WWF ]




 9. Káplán 2015 nov 16. 09:54  
Én elvált vagyok. :) Én a ritka dolgokat nézni nem unom.
 8. Bárónő 2015 nov 14. 17:19  
Nőtlenként a két feleség már tömeg és nem negatív. Azért ugye van olyan dolog amit nem unnál meg nézni? Mert sorolnám, de tiltott és erkölcsöt nélkülöző dolgok sokasága jut eszembe hirtelen. ☻
 7. Káplán 2015 nov 08. 21:29  
A semmihez képest a kettő nem tömeg. Maximum negativ hozzáállás. Mint ahogyan a csúsztatás is az.
Sok az, amikor már unod nézni.
 6. Bárónő 2015 nov 05. 19:50  
No igen. Mihez képest. Mert a semmihez képest már két darab is tömeg. Amikor pedig oda-vissza nézem pont kétszer annyit látok, mint ahányan valójában vannak. ☺
 5. Káplán 2015 nov 03. 17:52  
Nálunk pofátlanul sok tengeri pók van. Nem kicsik.
Rengeteg halfarmot telepitettek és megy a haltenyésztés  1000-el.
De ez még m indig nem elég.
Viszont a felmelegedés hatására jelentős szaporulat képződik.
Mit ahogyan idén láttuk is ezt az Adrián.
A további 4 bejegyzés a fórumban olvasható.

Merülőhelyek

Sha´ab Jibna

Sudan

3/4 db alapján:kimagaslóan érdekes(átlag: 4.5) átlagos nehézségű
max: 45m, látótáv: 25m felett , áramlás

szafaris megközelítésfal merüléskorallos, trópusi élővilág sziklás, hasadékos élőhelycápa legalább 1.5m-es hal jelentős halraj nyílt vízben

Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.
A fórumban leírtakért a divecenter.hu felelősséget nem vállal, az kizárólag a hozzászóló magánvéleménye.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés