»» ««

Csetepaté Sulawesin

Külföld

Egy bányavállalat dolgozói kiparancsolták a vízből a búvárokat.

Sokan ismerik és szeretik az indonéziai merüléseket. A változatos, sok érdekességet felvonultató helyek sokaságával büszkélkedő országban fontos a búvárturizmus szerepe, de néhány területen ipari tevékenység veszélyezteti a tengert.

Egy Sulawesi északi részén levő resort vezetője mesélte el, hogy egy közeli szigetnél búvárkodtak vendégei, amikor egy bányavállalat dolgozói köveket kezdtek dobálni(!) a felszínről, így jelezve, emelkedjenek fel. A hajót a partra kényszerítették a nyugati búvárturistákkal, majd a helyi elöljáróhoz akarták vinni őket. Mint kiderült, a bányászok szerint a búvároknak nem volt engedélye a merüléshez, amin mindenki meglepődött, mert soha, senki nem kötötte még engedélyhez a búvárkodást ezen a területen., évek óta járnak oda.

A búvárok mindenesetre a víz alatt meg tudták örökíteni, milyen állapotok uralkodnak: szennyezés, letört, pusztuló korallok, felkavart üledék van a helyszínen, és ennek minden bizonnyal köze van a bányászathoz.

Az idegenforgalmi hatóság illetékese később kijelentette, semmilyen korlátozás nincs a Bangka sziget környékén való búvárkodásra. Azt is hozzátette, ha valóban történt természetkárosítás, akkor kivizsgálják az esetet. 2010 óta dolgozik a kínai tulajdonú bányavállalat az ércekben gazdag szigeten. A helyi önkormányzat környezetvédelmi hatástanulmány nélkül adta ki nekik az engedélyt a munkára. A szigeten élő falusiak viszont féltik a sziget természeti értékeit, és azzal is tisztában vannak, a korallzátonyok pusztítása után el fognak maradni a búvárturisták is. Az indonéz bíróság 2013-ban úgy döntött, a bányászatot fel kell függeszteni, de a helyi önkormányzat ezzel nem törődve megadta az engedély a kitermelésre. Állítólag még egy acélművet is fel akarnak építeni, és könnyen lehet, tényleg azt is megígérték nekik, hogy a búvárokat is elzavarhatják.

Az ország kicsit úgy működik jelenleg, mintha a központi kommunikáció szintjén a természet értékeinek megóvását tartanák fontosnak, ám helyi szinten szemet hunynak a legdurvább beavatkozás felett is. Ennek hosszú távú hatásai pedig előre láthatók: ha tönkreteszik a tengert, akkor az idegenforgalomra mérnek súlyos csapást.

[ news.mongabay.com ]



 5. admin 2014 jún 13. 14:36  
Okés, most újraküldtem mindkét címedre. Hátha.
 4. osember 2014 jún 13. 12:31  
Változatlan az email címem, utána nézek mi történt.

 3. Bunny 2014 jún 13. 08:12  
Sajnos ez elképzelhető teljes mértékben, a ritkaföldfém roppant értékes ahogy a neve is mutatja, és gondolom arrafele még annyira se érvényesíthető túl sok minden egy jól (le)fizető bányavállalat ellen mint errefele. Na nem mintha nálunk nem lehetne sokminden hasonlót elintézni.

Más. Bélabácsi, megváltozott az emailed? Több mint egy hete írtunk neked és nem jött válasz.
 2. osember 2014 jún 13. 07:30  
Februárban jártunk Lembehben, ott hallottuk egy bázis vezetőtől: a kínaiak ritka földfémek kinyerése miatt teljesen felforgatják egyes szigetek partjait és részben a talajt is elszállítják. Igy azután tönkre mennek a part menti vizek is.

 1. Garfield33 2014 jún 12. 22:54  
Szerencséjük, hogy köveket dobáltak be, nem dinamitot.
Amúgy a Bangka kicsi hely, talán 3 bázis van ott, szóval ez az idegenforgalom szempontjából nem igazán számít. De ha kínai a bányavállalat, akkor mindent elhiszek róluk...

Merülőhelyek

Manuelita Coral Garden

Costa Rica, Pacific

1/1 db alapján:kimagaslóan érdekes(átlag: 5) átlagos nehézségű
max: 18m, látótáv: 4-10m

szafaris megközelítészátony merülés scenic, nézelődős merüléshomokos élőhely korallos, trópusi élővilágcápa legalább 1.5m-es hal

Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.
A fórumban leírtakért a divecenter.hu felelősséget nem vállal, az kizárólag a hozzászóló magánvéleménye.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés