»» ««

A végső határ

Tudomány

Felfedezték, miért nem úszhatnak mélyebbre a halak.

Felfedezték, miért nem úsznak még mélyebbre a halak: körülbelül 8,2 kilométernél lejjebb már nem élnének meg egy amerikai kutatás szerint. A mélységi határ fiziológiai oka az a molekuláris működés, amely a halak szöveteit a hatalmas víznyomás ellen védi.

Ha mélyebbre szeretnének hatolni, más működési módot kellene kifejleszteniük - idézte a BBC hírportálja az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS) megjelent tanulmányt.

A folyamat legfontosabb molekulája az úgynevezett ozmolit, vagyis TMAO. Ez a molekula adja a jellegzetes halszagot. A TMAO stabilizálja a fehérjéket, amelyek a hal sejtjeit felépítik és életben tartják. Nélküle a tengermélyi víznyomás működésképtelenné tenné a fehérjéket. A kutatócsoport megfigyelte, hogy minél mélyebbre hatolt egy halfaj, annál több volt benne a TMAO. Az összefüggést az Új-Zéland közelében fekvő Kermedec óceáni árokból felhozott Pseudoliparis amblystomopsis nevű hal segítségével vizsgálták meg.

Ez a rózsaszín testű állat több mint hét kilométer mélyen él, garnélát eszik, amely a felülről lehulló szerves anyagokat fogyasztja. Bennük található a legnagyobb arányban a TMAO-molekula - állapította meg Paul Yancey, a kutatás vezetője, a Washington állambeli Whitman Egyetem kutatója. Koncentrációja szinte pontosan akkora, amekkorára a sekélyebb vizekben élő fajok TMAO-szintjéből következtetni lehet - tette hozzá.


Ha azonban tovább növelik a TMAO koncentrációját, 8-8,5 kilométeres mélységnél elérik azt a pontot, ahol a molekula már a sejtek életfunkcióit akadályozná, "a fehérjék annyira stabillá válnának, hogy nem működnének" - magyarázta a kutató. A mélységhatár másik lehetséges oka, hogy az TMAO ilyen koncentrációja vizet vonzana a hal szervezetében, ezt pedig a tengeri halak nem viselik el.

Ugyan az óceánfenék szinte mindenhol sekélyebb 8 kilométernél, mégis létezik néhány árok, ahol úgy tűnik, nem élnek meg a halak. Ilyen a majdnem 11 kilométer mély Marianna-árok, a Föld legmélyebb pontja. Ugyan halak nem népesítik be ezeket az árkokat, az élet más formái, egysejtűek, baktériumok, tengeri uborkák azért nagy számban találhatók bennük.

A tudósok úgy vélik, talán az óceán legmélyebb árkai gyorsabban nyíltak ki, mint hogy a halak szervezete ki tudta volna fejleszteni a mélység meghódításához szükséges alkalmazkodási módot.

[ MTI ]



 7. elche 2014 már 07. 22:47  
Benne van a pakliban... Régen is nagy biztonsággal megmondták, mi nem lehetséges a tengerben, aztán néha mégis tévedtek. Izgalmas kutatási terület lehet...
 6. Káplán 2014 már 06. 12:22  
Nem kétséges, Te vagy a Mester.
 5. Luciferin 2014 már 06. 09:54  
Hát nem tudom. Még sosem voltam ilyen mélyen. Amikor először lementek a Marianna árok aljára, mintha láttak volna ott halat. A Picard könyvben mintha ezt írták volna, de lehet, hogy rosszul emlékszem mert már régen olvastam. De azért lehet, hogy a cikknek van igaza. Bár szerintem nem járnak oda olyan sokat, hogy biztosan ki lehessen jelenteni, hogy ott nem él hal. Lehetnek egyes halaknak más trükkjeik is a nagy nyomás okozta gondok kiküszöbölésére, mint amit itt feltételeznek.
De ehhez én nem értek (ők meg valószínüleg igen).
 4. Bárónő 2014 már 05. 21:13  
Nono! Ilyen hozzáállás mellett szakdolgozatot tudok írni, arról, hogy miért nincsenek veszélyben a hegyi kecskék 7000 méteren.  (mert gyorasbban kinőtt a hegy semmint a kecskék fel tudtak volna szaladni rá)
Tudományosan: mikor az emberi szervezet alkalmazkodó képessége szóba kerül, jusson eszünkbe, hogy a huszadik század elején élt ember kevesebb ólomtól is vígan meghalt, mint amit a ma élők magukban hordanak. Mi is volt a mélységi határ a free divereknél mondjuk húsz éve?
Röviden: ettől azért többet várunk. Felfedezés ide vagy oda.
 3. Káplán 2014 már 05. 19:26  
:)
A további 2 bejegyzés a fórumban olvasható.

Merülőhelyek

Excalibur / Suzanna Wreck

Egypt, Red Sea

2/3 db alapján:érdekes(átlag: 4.3) átlagos nehézségű
max: 21m, látótáv: 10-25m

napihajós megközelítésroncs merüléskorallos, trópusi élővilág mesterséges élőhelyjelentős halraj nyílt vízben

Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.
A fórumban leírtakért a divecenter.hu felelősséget nem vállal, az kizárólag a hozzászóló magánvéleménye.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés