Nyaralás és politika
EgyébAz idén nem csak azt néztük az utazás tervezésekor, milyenek a merülési lehetőségek.
A másik nagyon kedvelt úti cél, Egyiptom viszont már nem a tenger szépsége miatt került gyakran a címoldalakra. Először is le kell szögezni, hogy a magyar hatóságok is alátámasztják azt, amit a kinn élők és dolgozók mondanak: a tengerpart biztonságos, aki búvárkodni szeretne a kellemesen meleg Vörös-tengerben, ne hezitáljon. A szafarihajók északtól délig járják a tengert, és a legtöbb búvár azt tapasztalhatja, hogy kevesebb a búvárhajó a merülőhelyeken, viszont annál színesebb az élővilág. A cápás zátonyokon ott vannak a ragadozók, gyakran bukkannak fel a víz alatt delfinek, teknősök, szóval az a mi szempontunkból nem baj, hogy nincs turistaáradat a víz alatt.
Ha viszont az egyiptomi közéleti ügyekre terelődik a szó, már egyáltalán nem olyan rózsás a kép. Amikor Mubarak elnököt megbuktatták, hetekig leállt a beutazás az országba, ami megviselte a turizmust, és igazság szerint még ma is rányomja a bélyegét az idegenforgalomra a bizonytalanság. Hosszas huzavona után bonyolították le a választást, ám az új elnök, Murszi sem tudott csodát tenni, és hamarosan ellene tüntettek ugyanúgy, mint a korábbi elnök ellen. Talán a legrosszabbat elkerülendő avatkozott be a hadsereg, és villámgyorsan eltávolították Murszit, ami ugyan a jelek szerint kifogta a szelet a tüntetők egy részének vitorlájából, de Murszi hívei értelemszerűen nem akarják annyiban hagyni a dolgot. Az általános vélekedés szerint amíg a hadsereg tartja kézben a dolgokat, addig nyugodtan lehet egyiptomi nyaralást tervezni, de a nagyvárosokat érdemesebb elkerülni, hiszen ott bármi előfordulhat. Jó lenne azt hinni, hogy hamarosan minden szempontból normalizálódnak a dolgok az országban, de ez azért valószínűleg még odébb van.
Persze már az sem rossz, hogy nincs általános káosz és zavargás, és ha belegondolunk, nem ez az egyetlen kedvelt úti cél, ahol vannak idegeskedésre okot adó tényezők. Például nem egy ázsiai országban vannak országos és helyi szintű konfliktusok, ezekben a sokszínű, soknemzetiségű országokban bármikor kialakulhatnak csetepaték, válságok. Volt ilyen Thaiföldön, de szakadt el például Indonéziától országrész (Kelet-Timor), voltak terrorista támadások Balin, de a Fülöp-szigetek fővárosában is zajlottak tüntetések mostanában. Egyiptom déli szomszédjából, Szudánból pedig kivált Dél-Szudán, tehát ott is teljesen más a politikai helyzet, mint pár évvel ezelőtt. Ám a turistákra mindenhol igyekeznek vigyázni, és ez nekünk mindenképpen jó. Sőt, meglehet, régen semmivel nem voltak ezek az országok biztonságosabbak, csak egyszerűen nem jutottak el hozzánk a helyi hírek. Legalább most már van esélyünk tájékozódni és dönteni.
Ami még az idei évet elgondolkodtatóvá tette, az bizonyos európai országok válsága. A görög gazdaság a szakadék szélén egyensúlyoz az elemzők szerint, de a ciprusi euroválság is jelezte, más mediterrán országok is bajba kerülhetnek. Ezek a problémák átmenetinek tűntek, és minden érintett hangsúlyozza, a nyaralókat ezek a dolgok nem érintik, ám mégis óvatosabbá válnak az utazók. Jelenleg úgy fest, a görög és a ciprusi nyaralóhelyek népszerűsége sem esett vissza, de abban csak bízni lehet, hogy sehol nem következik be egy minden alapjaiban felforgató országcsőd. Mint a hírekből hallani, Spanyolország és Portugália helyzete sem sziklaszilárd, így aztán lassan alig maradnak helyek amiről semmi rosszat nem hallunk. Málta talán az, amit a búvárok is kedvelnek és nincs válságban, de nem merülhetjük mindig a Rozit...
Mint ahogy fentebb is igyekeztem a pozitív dolgokat kiemelni, az Európán belüli utaknál szót kell ejteni arról, hogy egyre több helyre lehet eljutni a korábbinál olcsóbban fapados járatokkal. Az egyéni utazók számára rugalmasságot ad ez, önállóan szervezve kedvezőbb áron lehet búvárutakat tető alá hozni, különösen elő- és utószezonban. Ráadásként olyan úti célok is felkerülnek a fapadosok kínálatába, mint Egyiptom vagy Izrael. Szóval ha nem lennének a minket bizonytalanságban tartó politikai események, akár aranykort is vizionálhatnánk. Ám a problémák ellenére úgy vélem, a helyzet alapvetően nem rossz, hiszen mindenki kedvére válogathat a lehetőségek közül. Adminisztratív akadályok alig vannak a magyar utazók előtt, az persze más kérdés, hogy ki mit engedhet meg magának anyagi szempontból. Remélhetően mindenkinek sikerült a nyáron merülni valahol, de ha nem, az utószezon még nagyon sok kedvező lehetőséggel kecsegtet. A vázolt problémák egyike sem olyan, ami túl kockázatossá tenné a nyaralást, de ha valaki abszolút biztosra akar menni, és egy gazdasági-politikai szempontból is egyaránt stabil úti célt keres, annak ott van például Norvégia- fapadossal a többihez hasonlóan elérhető ország...