»» ««

Együttműködő laktanyák

Magyarország

A budapesti hadihajós ezred tűzszerészei a szentesi laktanya gyakorlómedencéjében sajátíthatják el a tudást, melynek segítségével víz alatti robbanószerkezeteket hatástalanítanak.

A haderőreform eredményeként a magyar hadsereg alakulatai egymástól különböző feladatokra szerveződtek, így aztán például a búvárkodás a szentesi műszaki dandár kiképzési feladatai közé tartozik.

- A Lánchíd közelében a Duna medrében mélyen vesztegelt egy elsüllyedt uszály, melynek fedélzetén nagy mennyiségű fel nem robbant lövedék található. Egyelőre vita tárgya a fegyveres erők között, hogy kinek a feladata azokat hatástalanítani: szóba jöhet a katasztrófavédelem és a belügyminisztérium, ám valószínűleg a hadsereg nyeri el a lehetőséget - véli Kovács István dandártábornok, a szentesi laktanya parancsnoka. - A Honvédség Tűzszerészeti és Hadihajós Ezrede rendelkezik ugyanis aknamentesítő naszádokkal, ezek nélkül pedig igen nehéz volna a feladatot végrehajtani.

Ám a Budapesten állomásozó ezred víz alatti kiképzése Szentesen történik, csakúgy, mint Magyarország többi laktanyájának állományáé: a magasabb rendfokozatok elnyerésének feltétele a búvárkiképzés. A katonák negyven százaléka tanul itt, a kutató-, mentőalakulatok számára nélkülözhetetlen ez a tudás.

Műszaki feladatokat lát el a hadihajós ezred is, a robbanószerkezetekkel kapcsolatos munkát megosztja a szentesi laktanyával. A különböző katonai missziókban a szentesieknek arra van jogosítványuk, hogy felkutassák a fel nem robbant lövedékeket, míg az ezred katonáinak feladata hatástalanítani azokat.

Az utóbbi alapos képzettséget, legalább három-öt éves gyakorlatot igényel - tudtuk meg a tábornoktól.

Az országban évente 3500-4000 második világháborús vagy korábbi lövedékre bukkannak. Ezek mindegyikéhez kivonul a honvédség vagy a rendőrség. A fel nem robbant bombák rendszerint útépítés, szántóföldi talajművelés, vagy lakóépület építésekor kerülnek elő.

Harctámogató alakulat a szentesi állomány, ebben a szerepében pedig tulajdonképpen bármilyen hadi művelet kiegészítője. Feladata a vízi akadályok elhárítása, a hídépítés, a partváltás, az átkelőhely- és útépítés. Békeidőben így a hódmezővásárhelyi laktanya mellett épített a közelmúltban parkolót a dandár, s tette ugyanezt Székesfehérváron.

Rendkívüli körülmények között a szentesi dandár épít búvóhelyeket a védelem érdekében és műszaki akadályokat a támadókkal szemben. Ugyanígy feladata lehet tüzelőállásokat létrehozni, katonai objektumokat megerősíteni. Magyarország más hadiegységeinek műszaki szempontok szerint nyújt segítséget.

[ Délmagyarország Online ]


Merülőhelyek

Abu Nuhas, Carnatic Wreck

Egypt, Red Sea

4/7 db alapján:érdekes(átlag: 4.4) átlagos nehézségű
max: 26m, látótáv: 10-25m

napihajós megközelítésroncs merüléskorallos, trópusi élővilág nyílt vízi fajok mesterséges élőhelymantarája teknős jelentős halraj nyílt vízben nagy rája

Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés