Roncskutatás Katarban
KülföldA világ minden részén lelkesen igyekeznek a hajók maradványait felkutatni.
A munkát a múzeumi igazgatóság és a kulturális örökségért felelős hivatal felügyeli, illetve részt vesz benne a birminghami egyetem néhány kutatója is. Az együttműködés szoros, és a program először a tengerfenék feltérképezésével indult, elektronikus eszközök segítségével. A területet azért választották ki, mert mindig is jelentős volt itt a kereskedelmi forgalom, tehát roncsokra is jobb eséllyel rá lehet bukkanni. Emellett nem csak roncsokra vadásznak, az évezredekkel korábbi partvonalat is meg szeretnék találni.
A 10-20 méteres mélység között nyugvó roncsok a múlt század húszas éveiben készült térképeken még nem szereplnek, tehát valószínűleg később süllyedtek el. A megtalált hajók között van uszály és vontatóhajó is a két nagyobb hajó mellett, a legnagyobb 20 méteres mélységben található. Meglepő volt a roncskutatók számára, hogy a legnagyobb hajónak pont a tetején egy kisebb nyugszik.
A búvárcsoport januártól dolgozik, először szonárral vizsgálódtak, hogy megtalálják a helyeket ahol érdemes merülni. Rosheen Khan kutatóbúvár és Cathal Twomey búvároperatőr merültek alá, hogy igazolják, valóban roncsokat találtak vagy sem. Komoly dokumentálási munka is részét képezi a projektnek. Minden bizonnyal lesz mit rögzíteni, hiszen a Perzsa-öbölben egészen régre nyúlik vissza a tengeri kereskedelem történelme, szinte a legkorábban itt kezdődött ez a tevékenység az egész világon. Vannak rá bizonyítékok, hogy már 7,000 évvel ezelőtt vízi úton szállították az árut, és ez később is folytatódott, a híres arab kereskedőkről mindenki hallott.
MInden bizonnyal találnak még roncsot az expedíciók során, de az igazán régi fahajókból mára már nem sok maradhatott, hacsak nem süllyedtek bele az üledékbe- így viszont igen nehéz rájuk bukkanni. A munkát viszont a nyári forróság idejére felfüggesztették, és majd csak októberben szállnak újra tengerre. Ekkor talán sikerül 100 évesnél öregebb hajó maradványaira is rábukkanni. Új eszközt is bevetnek majd, aminek a segítségével az üledék alatt levő roncsokat is megtalálhatják a mágneses jelek segítségével. A most megtalált roncsokat régészek fogják alaposabban megvizsgálni, de a tenger élővilágáról is felméréseket végeznek majd. Rosheen Khan elmondása szerint a halak és egyéb állatok benépesítették a roncsokat, és az itt talált hálók jelzik, a halászok is rájöttek a bőségre.
[ Gulf Times nyomán ]