Olvadó jéghegyek
TudományAz északi-sarkvidék őszi jégveszteségéről szolgáltat adatokat a Cryosat misszió.
Az arktiszi tengeri jég kiterjedésének mértéke folyamatosan változik az év során: általában szeptemberben éri el a minimum és márciusban a maximum értékét. A nyári hónapokban ma már egyre nagyobb mértékű visszahúzódást figyelnek meg a kutatók: a műholdas mérések megkezdése óta tavaly érte el eddigi minimumát az északi-sarkvidéki nyári tengeri jégkiterjedés mértéke.
A legújabb Cryosat jelentés azonban értékes információkat szolgáltat a jégtáblák őszi állapotáról is: a hidegebb időszak beköszöntével ezekben a hónapokban kezdődik meg a jégdzsungelek újraépülése. "A műhold eddig csupán két telet töltött Föld körüli pályán, ezért egyelőre nem tudunk hosszú távú következetéseket levonni az eredményekből" - húzta alá Katharine Giles, a University College London (UCL) sarkvidék-megfigyelő és modellező központjának (CPOM) munkatársa. - A program előrehaladásával azonban egyre több információhoz jutunk, és egyre jobban tudjuk majd definiálni a most kirajzolódó tendenciákat".
A Cryosat misszió keretében eddig összegyűjtött információkat azokkal az adatokkal vetették össze kutatók, amelyekre az amerikai űrhivatal (NASA) Icesat nevű műholdja tett szert a 2000-es évek közepén. A 2003 és 2008 közötti időszakban az őszi tengeri jégkiterjedés átlagosan 11 900 köbkilométer volt, míg a 2010 és 2012 közötti periódus őszi hónapjaiban ez az érték 7600 köbkilométerre - vagyis, mintegy harmadával - csökkent.
A 2003 és 2008 közötti téli hónapokban a jégkiterjedés átlaga 16 300 köbkilométer volt, míg a 2010 és 2012 közötti teleken 14 800 köbkilométeres - vagyis 9 százalékkal alacsonyabb - értéket mértek. A szakemberek szerint az adatokból kiderül, hogy még a téli hónapokban tapasztalt fokozott jégképződés sem képes teljes mértékben ellensúlyozni a jelentős nyári jégolvadást.
A Cryosat jégvastagságra vonatkozó megfigyelései megegyeznek a független vizsgálatok eredményeivel. A mostani tanulmány a Geophysical Research Letters című folyóirat online kiadásában látott napvilágot - adta hírül a BBC News.
[ MTI ]