»» ««

A jég titkai

Tudomány

őskori baktériumkolóniákat találtak az antarktiszi tó jege alatt.

őskori baktériumkolóniákat találtak az antarktiszi Vida-tó húsz méter vastagságú jege alatt amerikai kutatók, akik felfedezésüket az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia lapjának (PNAS) legújabb számában ismertetik.

Az öt kilométer hosszú Vida-tó az antarktiszi McMurdo-szárazvölgyek "jéglencse-tavainak" a legnagyobbika. A vastag jég alatt folyékony vízréteg rejtőzik, amely rendkívül magas sótartalma miatt mínusz 13,5 Celsius fokon sem fagy meg - olvasható a ScienceDaily tudományos hírportálon. A hideg, a sötétség, az oxigénhiány és a tengervíznél hatszor nagyobb sótartalom ellenére a jég alatt meglepően sokszínű baktériumközösségek léteznek, amelyek körülbelül háromezer éve élnek elszigetelten a felszíntől.

"Ez a tanulmány betekintést enged a Föld egyik legsajátságosabb ökorendszerébe" - hangsúlyozta Alison Murray molekuláris mikrobiális ökológus, a tanulmány vezető szerzője, aki az elmúlt 17 évben tizennégy expedícióban vett részt az Antarktiszon és a Déli-óceán térségében. Mint elmondta, mostanáig a tudósok keveset tudtak arról, hogy milyen geokémiai és mikrobiális folyamatok zajlanak a fagypont alatti hőmérsékletű, sötét környezetekben.

"Kezdjük megismerni, hogy milyen életformák miként képesek létezni ezekben a fagyos ökorendszerekben" - fogalmazott Murray, aki munkatársaival a 2005-ös és 2010-es expedíció során a tó jegén felállított steril sátrakban igen szigorú mintavételi protokoll szerint dolgozott, hogy ne szennyezze a mikrobiális ősközösségeket. A vízminták geokémiai elemzése kimutatta, hogy a sós víz vegyi reakcióba lép a tófenék vasban gazdag üledékes kőzeteivel, dinitrogén-oxidot és hidrogént állítva elő. Utóbbi biztosíthatja a feltételezések szerint az antarktiszi tó mikrobiális közösségének létfenntartásához szükséges energiát.

"Valószínűsíthető, hogy az energiaforrást az oxigénhiányos környezetben a sós víz és az üledékes kőzet közötti vegyi reakciók biztosítják. Amennyiben ez bebizonyosodik, egészen más szemszögből vizsgáljuk majd a fagyos környezetben életformák létezésének a lehetőségét a Földön, valamint az univerzum jeges világain" - hangsúlyozta Christian Fritzen, a Nevadai Sivatagkutató Intézet professzora.

[ MTI ]



 16. Garfield33 2012 dec 12. 20:47  
A -21 fokos jeget?
Azt nézem eleget. Kockában. A mélyhűtőnk -26-ra van állíítva, minden fröccs mellé ez a meenü.....
 15. Luciferin 2012 dec 12. 18:53  
A kérdés ugye az, hogy a tengervízből milyen töménységű oldat tud ott kialakulni. A tengervíz kb. -2,5 C-nál fagy meg. A jég elvileg nem tartalmaz sót. Tehát ha egy (nagy) zárványt (tavat) veszünk akkor ott elég nagy koncentráció is kialakulhat. Kérdés, hogy az mennyire tud lehülni mert gondolom a vastag jégréteg szigetel. Bizony tényleg bonyolult ez (nekem). Azt amelyik baci ilyen helyre szorul be, azt nem irigyelem.
 14. Luciferin 2012 dec 12. 18:45  
Ez mindig okoskodik, pedig meg is nézhetné ezt eredetiben is. :-)
 13. Garfield33 2012 dec 12. 14:08  
Nem a tiedet, Lüsziét  :-)
 12. vizidino 2012 dec 12. 12:06  
Mennyire tömény? A koncentráció változtatásával -21 -ig le lehet tolni a fagyáspontot, nem? Vagy valami más kerülte el a figyelmem?
A további 11 bejegyzés a fórumban olvasható.

Merülőhelyek

Vaageli Faru Thila

Maldives

1/1 db alapján:érdekes(átlag: 4) átlagos nehézségű
max: 28m, látótáv: 10-25m , driftes

napihajós megközelítésfal merülés scenic, nézelődős merüléskorallos, trópusi élővilágcápa nagy rája

Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.
A fórumban leírtakért a divecenter.hu felelősséget nem vállal, az kizárólag a hozzászóló magánvéleménye.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés