Felsült cápariasztó
KülföldAz elektronikus eszközök tesztje során az derült ki, nem mindig hasznos a cápák ellen a méregdrága berendezés.
Ezek után a közelmúltban került sor egy kísérletre, amiben hatósági szakemberek próbálták ki a kereskedelemben forgalmazott cápariasztókat, amelyek ára nagyjából 800 dollár. A legfontosabb megállapítás az volt, hogy a fókaformájú csalit elkerülték ugyan a cápák ha azok cápariasztóval voltak felszerelve, de amint csaliztak, a cápák egyáltalán nem törődtek azzal, hogy őket riasztó erőteret gerjeszt az eszköz.
A tesztekről készült videót először nem akarták nyilvánosságra hozni, de később mégis erre kényszerültek. A Dél-Ausztráliában és Dél-Afrikában készített felvételek szerint a cápák elragadják a csalit, sőt, egyenesen a riasztónak úsznak. A tudósok azt állítják, azért nem akarták a képeket megmutatni a nagyközönségnek, mert attól tartottak, hogy a nézők félreértelmezik a látottakat. A csalizás nem olyan körülményeket teremt, mint amikor egy ember úszik a vízben, állítják. MIndenesetre ha csalit tettek ki, akkor a cápák ugyanolyan arányban ettek belőle, függetlenül attól hogy az eszköz be volt-e kapcsolva vagy sem.
A felvételek kiadásáért küzdő Robert Brokenshire azt mondta, azért akarta hogy mindenki lássa ezeket, mert sok búvár használ ilyen eszközt a nagyvilágban. Fel akarta rá hívni a kormány figyelmét, hogy szükséges lenne akár hálókkal elzárt területeket kialakítani, ahol biztonságos a fürdőzés a cápaveszélyes helyeken.
[ A news.com.au nyomán ]