»» ««

Vörös víz

Egyéb

Toxikus algák szaporodnak a melegedő európai tavakban.

Egyre jobban elszaporodnak az ártalmas vérvörös algák az európai tavakban a globális felmelegedés miatt - írták svájci kutatók a Nature Climate Change című szakfolyóiratban megjelent tanulmányukban.

A svájci Zürichi-tavon végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy egy toxintermelő cianobaktérium, a burgundi vörös algaként is ismert faj (Planktothrix rubescens) az elmúlt negyven évben jóval sűrűbb lett, mert az enyhe telek miatt elmaradt a szokásos szezonális kipusztulása. "A probléma az, hogy két érzékeny tavi tulajdonságot változtatunk egyszerre manapság, nevezetesen a tápanyagarányt és a globális felmelegedéssel a vízhőmérsékletet" - idézte Thomas Poscht, a Zürichi Egyetem kutatóját a LiveScience című tudományos ismeretterjesztő portál.

Az európai vizek a Zürichi-tóhoz hasonlóan szennyezettek szennyvízzel, amely tápanyagot nyújt az olyan fotoszintetizáló baktériumoknak, cianobaktériumoknak, mint amilyen a Planktotrix rubescens is. Ezek a planktonikus szervezetek mérget termelnek, így védik meg magukat attól, hogy a rákok megegyék őket, ám egyúttal mérgezik az emberi ivóvízforrásokat is. Az algavirágzás e mellett elhasználja a víz oxigéntartalmát is, amit a halak szenvednek meg. Mostani tanulmányukhoz negyven évre visszamenően elemezték a kutatók a Zürichi-tóra vonatkozó adatokat. A burgundi vörös alga 1899-ben jelent meg először a tóban, virágzása azonban csak az elmúlt négy évtizedben vált egyre sűrűbbé. Ennek egyik oka az, hogy a tóban lévő alga oxigén, valamint foszfor és nitrogén mennyiség az emberi kibocsátás miatt növekedett.

Eközben a globális felmelegedés következtében a telek enyhébbek lettek, ami azzal a következménnyel járt, hogy a korábban szokásos szezonális, téli algapusztulás nem történik meg. Az enyhe tél miatt a tó vizének hőmérséklete sem csökken le annyira, mint korábban, így elmarad a hideg és a melegebb vízrétegek keveredése, kicserélődése is. A kutatók úgy vélik, hogy megoldást néhány igazán hideg tél hozhatna, mint amilyen például a 2011-2012-es tél volt.

[ MTI ]
Kapcsolódó írásaink:



 7. hopposztkopp 2012 júl 22. 10:16  
Neked hiszek. Mert ugye a fiatalnak a vas a csopper, az öregnek meg a napi tabletta. Vannak barátaim, akik nem tesznek különbséget a szerves kémia és a biológia között, de őket is kedvelem. .-) Ja náluk a "vazs" folyékony állapotában csak a sörben létezik!
 6. Luciferin 2012 júl 21. 19:24  
Hát ugye higgy amit akarsz. :-)
Arról már régebben olvastam, hogy a tengeri nyíltvizi algatársulások növekedésének a vas a limitáló faktora.  (Persze ez így elég slampos mert a vas ion (persze ez így elég slampos mert a ferró-ionok.) De, hogy ezzel le lehetne hűteni a Földet az csak egy elmélet. A gondolat logikus de ettől még nem biztos, hogy működik is. Például előfordulhat, hogy egy idő után a vas már nem limitál hanem más lép a helyébe. Te valahogy úgy írnád, hogy a fák nem nőnek az égig. :-)
 5. hopposztkopp 2012 júl 21. 18:49  
Okosodunk. Köszi!
(Jött egy biciklis csapat. Aztán egy másik. Mondta a nejem: ezek az ellenségek. Miért? Mert  ezek már kékek voltak, az előzőek meg a pirosak.- Később jöttek sötétszürkék is, de nem mertem megkérdezni, hogy ők már kik voltak...)
http://www.origo.hu/idojaras/20120720-algak-miatt-is-eljegesedhet-a-fold-vastragyazas-szendioxid-uveghazhatas-eghajlat.html
higgyem?

 4. Luciferin 2012 júl 21. 16:57  
A növényvilág egyik törzse a Vörösmoszatok (Rhodophyta). Ezeknek a színe vörös a fikoeritrintől. Ez egy színes anyag. A vörösmoszatok esetenként nagy tömegben elszaporodhatnak a hó felszínén azt el is szinezhetik ("véres hó" jelenség). A mérgező algák jellemzően a kékalgák szoktak lenni (Cyanophyta egyre gyakrabban Cyanobacter-ként is hívják öket).  No most esetenként a kékalgákban is megvan ez a színanyag, tehát ezek is elszínezhetik a vízet. Hogy akkor ezek miért nem vörös algák? Azért mert a kékalgáknak nincs sejtmaghártyájuk a vörösalgáknak meg van. Ez a maghártya dolog meg nagyon fontos a biológusoknak.
 3. hopposztkopp 2012 júl 21. 16:37  
V.milyen vörös alga az Alalszkai jégen is megjelenik, ettől ott rózsaszínű (v pink) a hó. No melegedjünk. Fűtsön be egy hozzáértő nekünk.
A további 2 bejegyzés a fórumban olvasható.

Merülőhelyek

Merlo Reef

Sudan

4/8 db alapján:kimagaslóan érdekes(átlag: 4.5) átlagos nehézségű
max: 57m, látótáv: 25m felett , áramlás , driftes

szafaris megközelítésfal merüléskorallos, trópusi élővilágcápa teknős legalább 1.5m-es hal jelentős halraj nyílt vízben nagy rája

Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.
A fórumban leírtakért a divecenter.hu felelősséget nem vállal, az kizárólag a hozzászóló magánvéleménye.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés