Gondolatok a II. oktató találkozóról
MagyarországSok év után ismét lezajlott egy búvároktató találkozó, most az MBSZ koordinálása mellett 29 változatos előadással, közel száz résztvevővel.
A rendezvény helyszíne kiváló választás volt, a Budapesttől nem túl távoli szentendrei uszoda konferencia terme tágas, ajtóval elválasztott előtérrel állt rendelkezésünkre, így az előadások és az étkezések, kötetlen beszélgetések valamint a termékek bemutatójának helyszíne egymás mellett mégis szeparáltan volt elérhető.
Az előtérben meg lehetett tapogatni a kiállított termékeket, le lehetett ülni beszélgetni a forgalmazókkal, hogy részletesebben kitárgyalják az esetleges közös üzletet, ez így tökéletes volt.
Lehetőség volt az uszodának köszönhetően vizes tesztekre is, de ha jól tudom egy bátor vállalkozón kívül erre nem volt igény. Több oka lehetett ennek, egyrészt fagy volt kint, ilyenkor kevéssé akaródzik az embernek összevizezni magát, de úgy gondolom a sűrű program is szerepet játszott. Bárhogy is, az ötlet jó volt, én nem vetném el azért.
Ami még fontos egy ilyen teljes napos összejövetelen, az a körítés. Ezen a fronton azt hiszem tökéletest alkottak a szervezők, műszakilag talán annyit módosítanék a jövőben, hogy az előadóktól ELőRE bekérném az anyagot, megelőzve a kínos vacakolást minden előadás előtt. Ételek választéka, minősége, mennyisége kiváló volt, kényelmesek voltak a székek, nem hiszem, hogy bárkinek bármi panasza lett volna.
Az előadások reggel nyolctól este negyed hétig tartottak ritka szünetekkel tarkítva, így szerintem túl sűrű volt, majdnem harminc előadás egy nap. Véleményemet sokan mások is osztották, mert a résztvevők folyamatosan mozogtak az előtér és az előadó között attól függően, épp egy kis csevegésre vagy fejtágításra vágyott az ember. Személy szerint sajnáltam a dolgot, mert bizonyára magam is lemaradtam sok érdekes témáról, amíg az előtérben beszélgettem- de úgy gondolom egy ilyen találkozónak nem csak az a funkciója, hogy előadásokat hallgassunk.
Nagyon fontos, ha nem a legfontosabb része az, hogy az egyébként személyesen nem találkozó oktatók végre leüljenek beszélgetni, akár személyes dolgokról, akár leendő üzleti kapcsolatról, hiszen a találkozó az oktatókról kell, hogy szóljon elsősorban.
Az előadásokról néhány gondolat. A valószínűleg kötelezőnek érzett -remélhetőleg többet elő nem kerülő- mutassuk be az MBSZ-t és az oktatási rendszereket témával kezdődött, miután a konferanszié rabolta drága időnket, saját gondolataiva traktálva a közönséget. Jelenléte szerintem nem adott a rendezvényhez, az átvezető 2-3 mondatot bárki el tudja mondani. Ugyanígy gondolom, egy kizárólag oktató közönség számára nem érdekes meghallgatni, hogy az XY oktatási rendszerben is van kezdő és haladó szintű oktatás, bár volt néhány kivétel, ahol tényleg olyan információt tudtunk meg a rendszerről ami hasznos, érdekes volt még egy oktató számára is.
Apropó oktatók. Fájó kimondani, de ez a "folyosó beszélgetéseken" egyöntetű vélemény volt: hiába oktatók beszéltek, sok esetben az illető felkészületlenül lépett a színpadra, ami véleményem szerint több, mint ciki egy hivatásos búvártól, akinek az előadások tartása a szakmája. Ennek köszönhetően a kiszabott időt is kevesen tudták tartani, igazán üdítő volt az a néhány előadó, akin látszott, hogy otthon az időlimitet figyelembe véve valóban felkészült.
A témákat mindenki megnézheti az előző cikkekben, félnék kiemelni közülük, mert többségükben volt számomra érdekesség. Voltak szakmai előadások, bemutatkoztak különleges ágai a búvárkodásnak, hallhattunk egészségügyi kérdésekről, és megismerhettünk búvárbázisokat, felszerelés forgalmazókat és -gyártókat is, így mindenki megtalálhatta a számára érdekes előadást. Ezek mind-mind hasznos és egy búvároktató találkozóra való témák.
Bár alapvetően jó választások voltak ezek, ennyi minden nem fér bele egy napba. Attól tartok a szervezők túl tökéletesre akarták alkotni az eseményt, ami végül túl zsúfolt lett, de azt hiszem bocsánatos "bűn" ez.
Legnagyobb sikere egyébként Dr. Zacher Gábor toxikológus az alkohol, a drog élettani hatásairól tartott előadásának volt. Nem a téma miatt, bár az is érdekes volt, hanem mert mint előadó azt hiszem bátran kijelenthetem, leiskolázta az egész búvároktató közösséget. Érdekes, pergő, folyamatosan figyelmet fentartó, humoros és felkészült előadást hallhattunk egy elvileg száraz témában- van mit tanulni tőle!
Összefoglalva az eseményt szeretnék gratulálni az MBSZ-nek, mert az első, de remélhetőleg nem utolsó általuk szervezett oktató találkozó összességében jól sikerült. A rendezvény után Ricsivel beszélgetve úgy láttam benne is lecsapódtak azok a gondolatok, amik bennem, így egészen biztos vagyok benne, hogy a következő találkozó a mostani apró hibáktól mentes lesz.
Szervezésből csillagos ötös, a témák választásában és mennyiségében pedig úgy gondolom a jövőben az idei tapasztalatokat figyelembe fogják venni. Rövid javaslatom: kevesebb, de oktatók számára érdekes és új információt adó téma mellett több időt hagyni a kötetlen beszélgetésre. Az időpont választásánál az első találkozó januári időszaka talán jobb volt, bár a száz megjelent oktató is igen szép szám. Ilyenkor még sokan túráznak, családdal az ünnepekre készülnek, de január elején mindenki otthon piheni ki az ünnepeket, tehát ráér. Akkor esetleg többen időt tudnak szakítani egy ilyen valóban hasznos rendezvényre, mert bízom benne, mostmár tényleg éves rendszerességgel meg lesz tartva!
-Sz.K.-
Fotó: Branka - galathea.hu