A haladó nitrox tanfolyamról
A búvárkodásról2/3. oldal
A Haladó (advanced) nitrox tanfolyam az első apró, de nagyon fontos lépés a technikai búvárkodás világa felé.
Ami számomra igazán fontos volt, hogy bár nagyon javasolt, nem kritérium a technikai felszerelésre váltás. Kényelmesebb és sokkal letisztultabb az egész, ha az ember egy hátlebegtetős ún. winget visel hevederzettel és megfelelően elhelyezett D gyűrűkkel, ennek ellenére egy komolyabban felszerelt hobbi mellénnyel is jó eséllyel el lehet végezni (legfeljebb a többiek kuncogását kell elviselni az elején, később el lesznek foglalva saját bajukkal).
Bár a tanfolyamon szükségünk van néhány extra felszerelésre, azokat egyrészt hobbi merülésekre is érdemes beszerezni, másrészt egyik sem nagy beruházás: egy jó, zárt jelzőbója orsóval és karabínerrel, tartalék maszk és egy írótábla, vagy wetnote (víz alatti notesz) mindig jól jön, a tetejében nekem ezek már rég meg is voltak. Kritérium továbbá a nitrox és haladó végzettség mélymerülő specialitással, no és persze minél nagyobb merülési tapasztalat. Előbb-utóbb szükségünk lesz egy gázváltós búvárkomputerre is, ezt szerencsére ma már az összes középkategóriás tudja, de Tibitől lehet bérelni is, ahogy stage (kiegészítő, az oldalunkra rögzített) palackot és stage reduktort is.
Miről szól hát ez a tanfolyam? A Haladó (advanced) nitrox képzés során megismerjük hogyan kell szabályosan és biztonságosan végrehajtani dekompressziós merüléseket, megtanuljuk annak elméleti hátterét és gyakorlatban is fel kell nőnünk a feladathoz.
Az elméleti oktatások során elsajátítjuk a gázmennyiség, az ideális fenék és dekógáz, és egyéb fontos értékek kiszámítását. Tanulunk a dekompresszióról, merüléstervezésről, a mérgezésekről és még sok mindenről, amiről lehet már hallottunk de messze nem tudtunk eleget. Megismerjük a technikai búvárkodásban használt felszereléseket, azok előnyeit, ha pedig már magunk is olyannal rendelkezünk megtanuljuk annak helyes használatát, beállítását, személyre szabását.
A gyakorlati részben rájövünk, mennyire nem tudunk merülni, de a tanfolyam során megtanuljuk mit és hol kell fejlődnünk, hogy előre lépjünk. Gyakorlunk medencében és szárazon olyan extrém mozgásokat mint a hátrafelé úszás vagy az egy helyben megfordulás. Fejlesztjük azokat a képességeket is, amelyeket elvileg már tanultunk, mint például a maszk le- és felvétel. Megtanulunk egyensúlyban maradni és azonos mélységben lebegni mindezen gyakorlatok végrehajtása során úgy is, hogy közben az oldalunkon kisebb vagy akár 12 literes úgynevezett stage palackot viselünk, így elsajátítjuk annak használatát is.
Az írás a következõ lapon folytatódik!