Egyetértek Veled. A klímaváltozást igen sok, részben még nem kellően ismert tényező befolyásolja, és-természetesen- az emberi civilizáció is. Eddig nem sikerült még egzakt módon modellezni, hogy a mérésekkel kimutatott felmelegedésben mekkora szerepe van az alig másfél évszázados indusztrializációnak, és mennyi a kevésbé ismert természeti tényezőknek. Ugyanakkor való igaz, hogy a napjainkban kimutatott fajkihalásokban oroszlánrésze van az emberiségnek. Az élőhelyek folyamatos pusztítása, a rablógazdálkodás, és a fokozódó környezeti stressz mind ilyen okok, ezek pedig nem írhatóak a kevéssé ismert természeti tényezők rovására. Kataklizmaszerű, tehát nagyon rövid idő alatt bekövetkezett drasztikus változások azonban az emberiség előtti időkből is ismeretesek. Itt most elsősorban nem a 65 millió évvel ezelőtti Chicxulub-i aszteroida becsapódásra, hanem például, a nagyjából egyidejű dekkán plató-bazalt vulkanizmusra gondolok. Ez az emberi léptékkel is mérhető, mindössze pár száz éves folyamat mérhetetlenül több CO2-t juttatott a légkörbe, mint az ipari civilizáció. A tengerek átmenetileg savassabbá váltak, rövid klímaingadozás is bekövetkezett, de pl. a zátonyépítő korallokat ez a folyamat kevéssé érintette, az ammoniteszeket meg kipusztította. A mindeddig ismert legnagyobb rapid fajkihalás azonban nem ekkor, hanem a perm időszak legvégén, 250 millió évvel ezelőtt történt. A tengeri családok szintjén 55%-os, a fajok szintjén pedig 95%-os volt a kihalás. Sem aktív vulkáni tevékenység, sem pedig kozmikus hatás nem mutatható ki a tömeges pusztulás mögött. Az ekkori időben kimutatott globális regresszió sem ad magyarázatot a krudélis kihalásra. Tehát, nagyon sok olyan kérdéssel szembesít bennünket a természet, amelyekre még csak nem is setjük a helyes választ.
|
A gondolkodó ember próbálja megőrizni mindazt amit értéknek vél. A gond, hogy erős kisebbségbe jut a gondolkodó, míg erős többséget mutat az ösztönlény. Amikor a dínok puffogtatták tele napi több köbbméter metánnal az akkor kb 35%-os oxigéntartalmú aert valamilyen élet akkor is volt. Volt idő, hogy csak széndioxid volt a légkörben és szénsav eső esett. Élet már akkor is volt. Igaz nem embernek való, de volt.
A hatalommal játszók felelőssége meddig marad "embernek" való hely a föld. Élet akkor is lesz mikor az ember már csak a mult idő egy elveszett része lesz.
|
"nem mer szembeszállni a mainstreammel"
Ez a mondatod azt sugallja, hogy a cikk szerzője ugyan tudja hogy valami más az igazság, de nem meri leírni. Ezt miből gondolod? Nem illetlenság ilyesmit feltételezni róla?
"És a grafikonokon látszik, hogy mindig is voltak nagy ugrások"
ami grafikonokat én ebben a cikkben a "mindig is" -re relevánsnak látok, azokról nem lehet leolvasni pár száz éves időtartamokra vonatkozólag semmit a túl kis időfelbontás miatt.
|