Detonátorra bukkantak a búvárok
KülföldA veszélyes szerkezetet Máltán, egy roncs közelében fedezték fel.
Az ilyesfajta robbanó szerkezeteket arra használja néhány halász, hogy a víz alatt a lehető legtöbb halat pusztítsák el velük amiket aztán a felszínen gyorsan össze tudnak szedni. A máltai hadsereg szakértői szerint a robbanás sokkal pusztítóbb hatású a víz alatt, mint a felszínen, tehát ha egy búvár közelében következett volna be a detonáció, a sérült szinte bizonyosan életét vesztette volna. A tűzszerészek ezért azonnal ki is vonultak és kiemelték a bombát, majd azt átadták a rendőrségnek a további nyomozás segítése érdekében.
A búvárok felhívást intéztek a halászokhoz, akik ilyen házi készítésű robbanó eszközökkel veszélyeztetik a víz alatt levők életét. Természetesen arra is rámutattak, milyen rossz hatással lenne a jelentős mértékű bevételt hozó búvárturizmusra (évente hatvanezer búvár látogat el a szigetországba) egy esetlegesen emberéletet követő tragédia. Ráadásul az is a probléma komolyságát mutatja, hogy az Um El Faroudhoz hasonló védett helyeken nem hogy bombával, de sehogy sem lenne szabad halászni. Ezért sokan azt hangoztatják, nem elég szabályozni, a rendeleteket be is kell tartatni, rendszeres ellenőrzésekkel.
Az 1995-ben a dokkban felrobbant, majd 1998-ban 30 méteres mélységben, Wied iz-Zurrieq közelében elsüllyesztett tanker egyike Málta legnépszerűbb merülőhelyeinek.
[ timesofmalta.com ]