Mentési gyakorlat a bányató jegén
MagyarországJégről mentési gyakorlatot tartott szerdán a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság Speciális Mentési Parancsnokságának búvárszolgálata a Budakalász melletti Lupa-szigeti befagyott bányatavon.
Marosvári Csaba őrnagy, a Speciális Mentési Parancsnokság parancsnok-helyettese a szakirodalom és sokéves szakmai tapasztalata alapján kommentálja, hogy mi történik ilyenkor a bajba jutottal: a meleg téli ruha gyorsan átázik és ólomsúlyként húzza a fuldoklót a mélybe. A hideg sokktól akkor is nehezen vesz levegőt, ha a feje még nem került a jeges víz alá. Nem nagyon - vagy pontosabban: nem mindenki tud rá felmászni a töredező jégre, mert az átázott öltözet minduntalan visszahúzza és a lék szélén nincs mibe kapaszkodni. Persze ez a jég vastagságától is függ. Ellentétben a tévhittel - miszerint a mozgás felmelegít, abban az esetben, ha az áldozat kapálózik, próbál felmászni a jég szélére - csak rontja a helyzetét, mert a hideg vizet áramoltatja még jobban a teste körül. Ezzel is fokozza a lehűlés gyorsaságát. Viszont az izomműködésből származó hő nem számottevő. A szó szoros értelmében jéghideg víz nagyon gyorsan hat: először az ujjak, azután az alkar, majd fokozatosan a végtagoktól haladva az egész test magatehetetlenné válik, míg végül az agy is feladja és győz a víz. Igaz, ezt a fatális "menetrendet" a fuldokló mentális és fizikai állapota, vagy az határozza meg, hogy kinek mennyire bírja a szíve. Van olyan, aki percek alatt elmerül, a szakirodalom olyan eseteket is ismer, hogy valaki órákig kitartott - tájékoztat Marosvári Csaba.
A gyakorlaton természetesen idáig nem fajulnak a dolgok. Baji Béla törzszászlós, aki búvár, gépkocsivezető, most pedig "mentendő személy" meg-megjelenik a lékben, majd ismét a víz alá merül, miközben társai - Róth Zoltán főtörzsőrmester és Végh Tibor törzszászlós - a mentésére sietnek. Róth Zoltán "derékkötéssel" egy kötéllel van biztosítva, aminek a másik végét Nagy Imre tartja erős kézben a bányató szélén. A lék előtti utolsó métereket már a jégen csúszva teszik meg a mentők. Róth Zoltán ugrik a jeges vízbe. Végh Tibor úgy illeszti a speciális kis létrát a jég alól kiemelt "fuldokló" hátához, hogy azon már mintegy hordágyon emelik ki a mozdulatlan embert a lékből. Mozgásukon látszik az összeszokottság és gyakorlottság. Az egész különítményt aztán Nagy Imre főtörzsőrmester segíti, "vontatja" a partra, ahol "elsősegélyben részesítik a kimentett embert". Nagyjából hasonló forgatókönyvvel ezt többször elgyakorolták a búvárok, csak mindig más volt az "áldozat" és más volt vagy mások voltak a mentők. A gyakorlat egyik elemeként Marosvári Csaba sűrített levegős ballonokkal, vagyis teljes búvárfelszereléssel felvértezve felderítette a jég alatti tavat, és sok-sok víz alatti felvételt is készített. Közben tesztelték, hangolták a Buddy Phone elnevezésű "vízalatti-parti" rádiós kommunikációs rendszert, és többi a felszerelést. Az őrnagy hasznosnak, tanulságosnak minősítette a gyakorlatot.
[ OBJEKTÍV Hírügynökség ]