A tenger energiájával világíthat San Francisco
EgyébAz engedélyeztetés utolsó fázisában van az az árapályerőmű-tervezet, amely a Csendes-óceán energiáját használná fel.
Az árapály-erőművek technológiája egyelőre még nem kiforrott, de a szakemberek szerint nagy jövő előtt áll. A világon mintegy tíz ilyen erőmű üzemel, a legelsőt a franciaországi La Rance-nál álították fel, és csaknem 40 éve üzemel. 2008-ban pedig Észak-Írországban épült egy 1,2 MW teljesítményű erőmű. Észak-Amerikában a kanadai Fundy-öbölben működik árapályerőmű; az öbölben az egész világon a legnagyobb a dagály és apály szintkülönbsége, akár a 18 métert is elérheti!
Jelenleg több mint 50 különféle technológia tesztelése zajlik, hogy kiderüljön, melyik módszer alkalmas leginkább a San Francisco-öböl vizein való energianyerésre. A választék ezekből hatalmas, ugyanakkor kétségek merültek fel a projekt gazdaságosságát illetően. Míg ugyanis a California Renewable Energy Transmission Initiative (szervezet a megújuló energiák használatának elősegítésére) 2008-as tanulmánya szerint egy szél-, geotermikus vagy biomassza-erőmű akár 150 dollár költséggel képes 1 MWh energia előállítására, az árapályerőműnél ugyanez az összeg 410-445 dollár/MWh is lehet.
Mindezek ellenére San Francisco polgármestere, Gavin Newsom eltökélten kiáll a terv mellett. A város egyébként is következetesen igyekszik "zöldülni". Ezt számos program segíti, például a kereskedelmi létesítmények kötelező LEED minősítése, a lakossági komposztálás kötelezővé tétele, a megújuló energiák alkalmazását segítő hitelprogram bevezetése, lakossági és közületi víz- és energiatakarékossági programok vagy a napenergia hasznosítását elősegítő támogatások. Ezek az egyszerű lépések is voltak olyan hatékonyak, hogy az üvegház-gázok kibocsátása az 1990-es szinthez képest 6%-kal csökkent, a napenergia hasznosítása pedig ötszörösére nőtt. Amennyiben pedig megvalósul az árapály-erőmű, San Francisco egészen biztosan modellértékű fenntartható várossá válik.
[ hg.hu ]