»» ««

Korallzátony Izlandnál

Tudomány

Nagy mélységben bukkantak a különleges élőhelyre a hideg vízben.

(C) HAVFORSKNINGSINSTITUTTEIzland keleti partjainál, Londsjup közelében találták a korallzátonyokat egy mélytengeri kutatóexpedíció során, amint az izlandi tengerkutató intézet indított. A júniusi felfedezésről azt mondta el Steinunn Hilma Olafsdottir kutató, hogy a hideg vízi koralloknak két színváltozatát találták meg egy 40 négyzetkilométeres terület bizonyos pontjain, 200 és 500 méter között. Mivel napfény ebbe a mélységbe már nem jut le, a korallok a tengervízből szűrik ki a táplálékot.

"Az teszi annyira különlegessé ezeket, hogy nagyon hosszú ideig tart a növekedésük. A korallzátonynak több százezer évre van szüksége a fejlődéshez és így sajátos élőhelyet hoz létre más organizmusoknak", magyarázta el Olafsdottir.

A korallok nagyon sérülékeny élőlények, és létüket olyan veszélyek fenyegetik, mint például a mélytengeri halászat. A korábban felfedezett hideg vízi korallzátonyok már védelmet élveznek Izland körül, és a tudósok azt szeretnék, ha ugyanilyen védelmet kapnának az újonnan megtalált zátonyok is. A kutatóintézet tengeralattjárója pedig tovább tanulmányozza majd a korallzátonyokat az elkövetkezendő hetekben.

[ Icelandreview ]
Minden információt Izland-ról.


 1. shark 2009 júl 16. 15:21  
A telepes kőkorallokról mindenkinek általában a Vörös-tenger, és az indo-pacifikus térség korallzátonyai jutnak az eszébe. Kevéssé ismert, hogy a Földközi-tengerben is él egy, potenciálisan szirtképzésre  alkalmas telepes kőkorall faj. A pázsitkorall ( Cladocera cespitosa ) ugyanabba a Faviidae családba tartozik, mint számos, a Vörös-tengerből jól ismert kőkorall. A pázsitkorall a Földközi-tenger keleti medencéjében helyenként két-három méteres padokat alkot. (Ezeket azért még túlzás lenne akár foltzátonynak is nevezni.) Külső megjelenés nagyon hasonló a Vörösön gyakori mozaikkorall félékhez ( Favites sp.) Legészakibb elterjedési területe az Adria. Én még Rovinjban, a város közelében fekvő Saline sziget nyugati falainál is találtam néhány kisebb, de nagyon szép pázsitkorall telepet.


Merülőhelyek

Ras Disha

Egypt, Red Sea

3/4 db alapján:érdekes(átlag: 3.8) átlagos nehézségű
max: 19m, látótáv: 10-25m

napihajós megközelítészátony merüléskorallos, trópusi élőviláglegalább 1.5m-es hal

Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.
A fórumban leírtakért a divecenter.hu felelősséget nem vállal, az kizárólag a hozzászóló magánvéleménye.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés