'Zöld helyreállítást' javasol a WWF
KörnyezetvédelemA WWF nemzetközi természetvédelmi szervezet felhívja a kormányok figyelmét, hogy a szökőárral sújtott területek helyreállításánál a környezetvédelmi szempontokat helyezzék előtérbe annak érdekében, hogy az újjáépítés eredményeként fenntartható életkörülmények jönnek létre.
"Az olyan természetes életközösségek, mint például a korallzátonyok, életeket menthetnek", mondta Isabelle Louis, a WWF ázsiai és csendes-óceáni programjának igazgatója. Ahol egészséges korallzátonyok és érintetlen mangrove erdők szegélyezték a partot, kevésbé súlyos károkat okozott a szökőár, mint ahol a korallzátonyokat nagymértékben károsították, vagy a mangrove erdőket garnélafarmokkal és tengerparti hotelekkel szabdalták fel.
A Maldív-szigeteken, becslések szerint, a szökőár okozta károk sokkal súlyosabbak is lehettek volna, ha a helyi kormánynak a szigeteket a nyílt tengertől pajzsként védő korallzátonyok hálózatának megőrzéséreirányuló tevékenysége nem lett volna ennyire átgondolt.
Miután az elsődleges élelem és szállás iránti humanitárius szükségleteket nagyrészt kielégítették, a WWF felhívja a figyelmet a hosszú távú "zöld helyreállítás" szükségességére, mely a természetes védőmechanizmusok, a megfelelő tengerparti övezet-tervezés, az élőhely helyreállítás és a fenntartható megélhetési formák helyreállítását jelenti.
"Az átgondolatlan tengerparti területfejlesztés sajnos fokozta a szökőár hatását," mondta Mubariq Ahmad, a WWF Indonézia igazgatója. "Nagyon fontos, hogy ne kövessük el újra a múlt hibáit. Fenntartható és biztonságos módon kell véghezvinnünk az újjáépítést."
A WWF azt javasolja, hogy a tengerparti fejlesztéseknél a jövőben ne építsenek épületeket a magas vízállás vonalán belül. A WWF felhívja a figyelmet a régión belüli, hatékony tengerparti zóna-kezelésre és annak megvalósításának szükségességére. A WWF támogatja a szökőár hatásait és a természeti katasztrófa kockázatait elemző rendszer kidolgozását. Ezek feltétlenül szükségesek ahhoz, hogy az olyan tengerparti életközösségeket, mint például a korallzátonyokat, mangrove erdőket, mocsarakat és más erdőtársulásokat, melyek a szökőár hatását tompíthatják, megfelelően helyreállítsák és kezeljék.
A WWF elismeri, hogy azonnal szükség van faanyagra a károsultak átmeneti elhelyezéséhez és a munkahelyi szükségletek miatt, ugyanakkor fontosnak tartja, hogy a hosszú távú újjáépítésekhez szükséges faanyagot fenntartható módon kezelt erdőkből termeljék ki. A válogatás nélküli favágás további olyan negatív következményekkel járhat, mint a földcsuszamlás és az árvizek.
Nagyon fontos a helyi halászati rendszerek azonnali újjáélesztése is, hiszen a halászat több ezer, a térségben élő ember elsődleges megélhetési forrása. A WWF felhívja a figyelmet arra is, hogy ha nem sikerül a halászat mihamarabbi újraindítása, akkor valós kockázatot jelenthet az opportunista halászflották behatolása a régióba, ami tovább súlyosbítaná a jelenlegi állapotot.
Megjegyzés a szerkesztőknek
37 szigetlakó nemzet vesz részt az ENSZ által 2005. január 10-14-én szervezett, Mauritius szigetén tartandó, kis szigeten fekvő fejlődő országok konferenciáján, ahol a természeti katasztrófák, a klímaváltozás és az AIDS veszélyeit fogják megvitatni. Az eseményen elsősorban a kis szigetek természeti katasztrófákkal (szökőárakkal, ciklonokkal) szembeni jobb felkészültségének szükségességéről lesz szó.
A WWF nyílt levelet küld az ENSZ konferencia kulcsfontosságú résztvevőinek, amelyben felajánlja segítségét és támogatását a "zöld helyreállítás" érdekében minden, a szökőár által sújtott nemzetnek.
A korallzátonyok és a mangrove mocsarak biológiailag gazdag életközösségek, amelyek a helyi lakosságnak jelentős bevételi forrást jelenthetnek az újjáépítéshez.
[ WWF ]