Nemzetközi búvármagazin-körkép
EgyébSzokásom külföldön járva helyi búvármagazinokból is vásárolni, még ha a nyelvet nem is értem, ugyanis szívesen nézegetem az érdekesebb helyi merülésekről szóló beszámolókat, vagy böngészek a hírek közt.
Amerikai barátom például egy köteg régebbi Dive Traininget küldött el nekem egy alkalommal. Először csodálkoztam rajta, hogyan lehet lapot alapozni a búvárképzésre, de rá kellett jöjjek, hogy sok olyan információt is közölnek, aminek bárki hasznát veheti. Különféle hasznos, a kedvtelési búvárok felkészültségét és szempontjait figyelembe vevő, gyakorlati tanácsokat adó írások mellett önálló fejezetet kaptak az amerikai merülőhelyek, de természetesen egzotikus utazásokról, a tenger élővilágáról vagy víz alatti régészeti kutatásokról is számos érdekes cikk jelenik meg benne. Ez a magazin tehát bízvást ajánlható a búvárkodást valóban kedvtelésként űzők számára. Értelemszerűen a Dive Training honlapján lehetőség van az újság megrendelésére is, és ekkor éri az igazi meglepetés az érdeklődőket: az újság a kedvezményes árú éves előfizetés révén a postaköltséggel együtt is kifejezetten megfizethető.
Ez nagyon hasonló a világ talán legismertebb búvármagazinja, a Rodale''s Scuba Diving megrendelése esetén is, a mi alapvetően költséges hobbinkra kiadott összegekhez viszonyítva egyáltalán nem jelentős egy éves előfizetés díja. A Rodale''s a szó igazi értelmében vett magazin, rövid hírekkel, nagyszerű képekkel illusztrált útleírásokkal, felszereléstesztekkel, búvárfotós rovattal. A hirdetők kedvezményes ajánlatai önálló rovatot kaptak, és ezt is érdemes átböngészni, mert még akár a magunkfajta átlagbúvár is kedvet kaphat egy elfogadható árú túrához mondjuk a Karib-térségbe.
Akihez közelebb áll az európai felfogás, annak talán az angol Diver magazint érdemes lapozgatnia. A Diver honlapján megtalálható rengeteg régebbi írás segíthet annak eldöntésében, ki mennyire találja magához közel állónak a stílust. Számunkra nyilván érdekes, hogy a földrajzi közelség miatt sok olyan úticélról is írnak, ami abszolút elérhető, ráadásul nagyon alapos felszereléstesztjeik jó kiindulópontot jelenthetnek vásárlás előtt. Természetesen náluk is lehetőség van az on-line megrendelésre, és utána már csak a postást kell várni havonta egyszer, lehetőleg a postaláda előtt, hogy ne összehajtva próbálja beerőszakolni az újságot, tönkretéve ezzel...
Az Asian Diver magazin a fenti laphoz képest viszont maga az egzotikum. A látványos képekkel tűzdelt lap elsősorban az egyre népszerűbbé váló ázsiai úticélokról ír értelemszerűen, bár a közelmúlt eseményei miatt nyilván sokan óvatosabbak manapság, nehezebben vágnak bele egy távol-keleti búvártúrába. Addig azonban, amíg a helyzet normalizálódik, lehet böngészni a lapban, legalább gondolatban elutazva a sokak által vágyott célpontokra. Ha elszánjuk magunkat a megrendelésre, készüljünk fel arra, hogy egy kicsivel a mélyebben a zsebünkbe kell nyúlni.
Felmerülhet a kérdés, hogy mi értelme van megrendelni egy ilyen lapot, ha előbb-utóbb cikkeik jó részét az interneten is megjelentetik? Nos, ez talán habitus kérdése is, de én a magam részéről szeretem kézbe venni és úgy olvasni a szép kiállítású, akár egész oldalas képeket tartalmazó magazinokat. Természetesen ebben a kérdésben mindenki a felfogása és pénzügyi helyzete alapján dönt, ám aki szeretbe több információhoz jutni a búvárkodásról, szerintem nem fogja megbánni, ha valamelyik külföldi magazinra előfizet.
Gonda Rudolf