Áltudományos a cápaporc gyógyító hatása
Tudomány"A cápaporc kivonat - mint a rákot gyógyító készítmény - egyre növekvő népszerűsége valószínűsíthetően a marketing és az áltudomány győzelme, sajnos igencsak tragikus végeredménnyel a cápák és emberek számát illetően" - állítja egy kutató.
A kutató kétségbe vonja a porcot reklámozó cégek azon áltudományos magyarázatát, miszerint az állatoknál sosem alakul ki kóros sejtburjánzás, következésképpen a porcogójukkal embereket lehet megmenteni. Ostrander szerint ez nem igaz, és az a tény, hogy az emberek mindennek be is dőlnek, az emberi irracionalitást emeli ki.
Ostrander bizonyítékai között szerepel 40 féle tumor, mely cápákban és a rokon fajokban is megtalálható, sőt egészen az 1800-as évekig vissza is vezethető. Ostrander és kutatócsapata nemcsak darabjaira cincálta ezeket a megdönthetetlen bizonyítékokat, melyek sikeresen győzték meg a betegeket és vonták maguk után a cápák gyilkolását, hanem ki is dolgoztak egy tervezetet, mellyel a társadalom figyelmét szeretnék felhívni a tudományos eredményekre, így megelőzni az értelmetlen pusztítást, mely a marketingnek köszönhető.
"Az emberek az internet és a tévé "hathatós segítéségével" bedőlnek annak, hogy a nyers cápaporc kivonat kigyógyítja őket esetleg halálos betegségükből, és anélkül el is hiszik mindezt, hogy utánajárnának a mögötte meghúzódó tudománynak " - mondja a kutató. Mindez pedig megmutatja, hogy az elektronikus média mennyire megnövelte az áltudományok káros hatásait, ráadásul az inkább kulturális érdekességet komoly ökológiai problémává alakítják".
Ostrander 1992-ig, I. William Lane "A cápák nem lesznek rákosak" című könyvéig vezette vissza a cápaporc "gyógyászati" karrierjét. Bár Lane a könyvben megjegyzi, hogy a cápák is megbetegednek, mégis hangoztatta, hogy a cápaporc a korai kísérletek alapján meggátolta a tumor növekedését, ezért segíthet.
"A tény az, elképzelhető, hogy a porc - legyen az akár cápáé - finomított összetevői hatásos kezelésnek bizonyulhatnak, viszont ahhoz ezeket a komponenseket el kellene különíteni, és meg kellene tervezni annak a módját, hogy ezeket az anyagokat a megfelelő helyre szállítsák a testben.
Ugyanakkor Lane és a többiek ezt egy az egyben figyelmen kívül hagyták, az ő nézőpontjuk csak az volt, hogy a beteg szájon vagy végbélen át juttassa szervezetébe a szert és az akkor minden tumorfajtára gyógyír lesz - ennek azonban semmiféle tudományos alapja nincsen. Fontos megjegyezni, hogy a cápaporc már több mint egy évtizedes használata óta egyetlen olyan tanulmány nem született, mely egy ellenőrzött klinikai kísérletsorozattal bizonyította volna a porc jótékony hatását." - mondja Ostrander.
[ Science Daily , hirado.hu ]