A planktonok befolyásolják a klímát
KörnyezetvédelemEgy holland kutatás kimutatta, hogy a tengeri planktonnak van a legnagyobb hatása a klímára a déli félgömbön, még akkor is, ha a planktonok nagy része az északi félgömb óceánjaiban él.
Számos oka van annak, hogy a plankton miért fejt ki nagyobb hatást a klímára a déli féltekén, mint az északin. Például a plankton fajok a déli féltekén több DMS-t termelnek, mint az északi oldalon. A déli oldalon emellett nagyobb a DMS cirkuláció a tengerből az atmoszférába, ráadásul a tengerfelszín is kiterjedtebb. Végül az atmoszféra kisebb oxidációs kapacitással rendelkezik a déli féltekén, mint a másik oldalon, ami azt jelenti, hogy kevesebb DMS oszlik el az atmoszférában. A leginkább iparosodott északi atmoszférában még több az olyan anyag, mely növeli az oxidációs kapacitást.
Ugaynakkor Gondwe összegzése szerint a planktonok által előállított DMS produkció csak igen kis hatást jelent az egész Föld hőmérsékletére. A szén-dioxid és CFS gázokhoz hasonló anyagok sokkal inkább befolyásolják a Föld klímáját.
[ hirado.hu a Science Daily nyomán]