Nyitott kérdések egy haláleset kapcsán
KülföldA Kajmán-szigeteken vesztette életét egy búvár- magyarázat egyelőre nincs.
A végzetes napon 18 másik búvárhoz csatlakozva indult el egy hajós merülésre. A búvárvezető nagyjából húsz méteres mélységben vette észre, hogy Tina elmaradt a csoporttól. Látta, hogy bajban van, ezért közösen a felszínre indultak. Állítása szerint nem vette észre, mikor esett ki az áldozat szájából a reduktor, de a felszínen már nem volt benne. Segítséget hívott, de a hajón már nem tudtak segíteni. A patológus szerint Tina Baxternek víz került a tüdejébe és megfulladt. A felszerelését hibátlannak találta a vizsgálat, és más magyarázatot sem találtak az esetre. Pusztán spekulációként a szakértő azt vetette fel, hogy a búvár talán egyszerűen rosszul lett, de pontosan valószínűleg soha nem fog kiderülni.
Az eset azért fontos, mert 2007-ben ezen kívül még négy turista vesztette életét búvárkodás során a Kajmán-szigeteken. A szigeteken folyamatosan emelkednek az árak, és már mutatkoznak a túlzott fejlesztés káros következményei, így az egykor nagyon népszerű nyaralóhely vesztett vonzerejéből, hotelek és búvárbázisok is zártak már be. A kormányzat erőfeszítéseit pedig, amelyek a búvárkodás biztonságosabbá tételére irányulnak, mereven ellenzik a búvárbázisok.
Az egyik ilyen elutasított, ám a világ nagyon sok helyén alapvető fontosságúnak tartott szabály az lenne, hogy a búvárhajón mindig maradnia kell legalább egy képzett személynek, aki baleset vagy vészhelyzet esetén segíteni tud. A helyi búvárbázisok egyik szószólója ezzel szemben úgy érvel, hogy az önszabályozásra kell bízni a dolgokat, így megmaradhat az üzletág nyereségessége is. A kormányzat viszont arra mutat rá, hogy a közelmúltban több olyan eset is volt, amikor a súlyosabb következmény megelőzhető lett volna azza, ha valaki van a fedélzeten.
[ CDNN nyomán ]