Tengeri teknőst mészároltak le Gázában
KörnyezetvédelemEgy veszélyeztetett kérgesteknőst mészároltak le és ettek meg Gázában palesztin halászok.
A teknős torkát egy ünnepélyes ceremónián, kisebb tömeg előtt vágták át és afrodiziákumként megitták a vérét, páncélját pedig később gyerekeknél látták, akik szörfdeszkaként használták.
A teknős vérének egy részét összegyűjtötték és a hátfájós felnőttek és sérült gyerekek között osztották szét, mert a hiedelem szerint gyógyító erővel bír.
A gázai partoknál a múlt hónapban is kifogtak egy veszélyeztetett tengeri teknőst, mely meg is volt jelölve; a halászok akkor a jelölés láttán visszaengedték az állatot a tengerbe.
Ide kapcsolódó hír, hogy a Costa Rica-i Playa Grande 3,2 kilométeres partszakaszán a Kérgesteknős Alapítvány biológusai és önkéntesei csoportja védelmezik az állatokat, hogy megmentsék a világ legnagyobb tengeri teknőseit a kihalástól.
Némileg tovább jutva, mint bármely más hüllő, a teknősök megtalálhatóak az Atlanti-, a Csendes és az Indiai-óceánokban, valamint a Földközi-tengerben is. Nemrégiben derült ki, hogy egy kérgesteknőt mintegy 20 ezer kilométeres utat tett meg a Csendes-óceánon át, ezzel ez lett a leghosszabb, rögzített vándorlás, melyet bármely tengeri gerincesnél megfigyeltek.
A kérgesteknősök nem minden évben fészkelnek, a fészkelő populációk ciklusa csupán három évenként ismétlődik. A Playa Grandén fészkelő teknősök átlagos száma ugyanakkor a nyolcvanas évektől drámaian zuhan. Húsz évvel ezelőtt, a teknőstojások begyűjtése - mely Közép-Amerika legtöbb országában igazi ínyencségnek számít - olyan méreteket öltött, hogy a Playa Grandéról a fészkelő időszakban minden tojást elvittek. Az orvvadászatot a partszakaszon akkor sikerült megállítani, amikor 1991-ben, a Playa Grande a Las Baulas Nemzeti Park része lett. Azóta a partszakaszt erősen figyelik a parkőrök és a nonprofit csoportok.
[ Zöld magazin ]