Hírek Nyugat-Ausztráliából
KülföldÚj zátony és új cetcápa-les engedélyek: ezen a kevésbé látogatott helyen is zajlik az élet.
Bár a régió legfontosabb turisztikai bevételei közé tartozik ez a program, mégis nagyon alaposan megvizsgálják, ki az, aki képes a fenntartható turizmus bonyolítására. Jelzésértékű, hogy összesen 14-en kaptak engedélyt az ilyen jellegű túrákra.
A szűkebb körben ismert északi rész, Kimberley közelében pedig egy új partmenti korallzátony felfedezése jelentett újdonságot. Az is újdonságnak számít, ahogy Dr Chris Simpson rábukkant: a Google Earth képeit vizsgálva talált rá a korallzátonyra. Bár nyilván sokan mások is nézték már a térséget, a kutató gyakorlott szemére volt szükség ahhoz, hogy felismerje, tulajdonképpen mit is lát a műholdképen. A büszke felfedező Charles Darwinéhoz hasonlította az örömét. A partmenti korallszirtek ugyanis sokkal ritkábbak, mert az édesvíz környezetében a korallok elpusztulnának, ezért ilyen jellegű korallokat például csak a Vörös-tengeren, Madagaszkárnál vagy a Ningaloo zátonynál ismernek.
A nehezen elérhető helynek számító Kimberley környékén még nem folytak intenzív kutatások, ezért nem bukkantak rá eddig a korallokra. Már felvetődött, hogy természetvédelmi területnek kellene nyilvánítani a régiót, ez az új felfedezést újabb érv lehet a védettségre. Peter Garrett környezetvédelmi miniszter a közelmúltban döntött Kimberley régió környezetvédelmi szempontú felméréséről, mivel a körzetben felgyorsultak az olaj- és gázkitermelést célzó beruházások.
A Google Earth mindenesetre már nem az első alkalommal segít meglepő felfedezésekhez embereket, akik régészetileg érdekes helyekre bukkannak, vagy korábban nem ismert katonai bázisokat találnak. Sajnos azonban terroristák is felhasználják támadások tervezéséhez a jó minőségű műholdképeket.
[ UnderwaterTimes ]