Tesztelik a terroristaelhárító rendszereket
KülföldReális veszélynek gondolják azt az USA-ban, hogy búvárterroristák támadhatják meg az országot.
De ez azért nem elegendő, hiszen az állampolgári bejelentések csak az országban képzést kapó terroristákra vonatkozhatnak. Jelenleg a kikötőket védő hajók fedélzetéről próbálják kiszúrni a potenciális veszélyeket, de a közelmúltban a sajtó nyilvánossága előtt egy fejlett rendszert mutattak be. A haditengerészet egy búvára volt az önkéntes tesztalany, akinek segítségével demonstrálták a rendszer képességeit. Már a parttól 380 yard távolságra felfedezték a közeledtét, és a figyelmeztető jelzések ellenére továbbra is a kikötő felé közeledett. Ekkor a víz alatti fegyver elsütését szimulálva "tették ártalmatlanná" a betolakodót.
A Coast Guard már telepíti a hasonló rendszereket a veszélyeztetettnek tartott stratégiai pontokon, és a haditengerészet is szonárt, radart és infravörös érzékelőket alkalmaz külföldi kikötőkben állomásozva. A most bemutatott rendszer újdonsága viszont az, hogy a fejlett szoftver maga elemzi az érzékelők adatait, és adja ki a riasztást, ha búvár közeledik. A nehézséget az jelenti, hogy minimálisra kell csökkenteni a téves riasztások számát, azaz ki kell szűrni a tengeri emlősöket vagy a szörfösöket.
Ez a rendszer képes lesz a tervek szerint felismerni a rossz szándékú behatolókat, akik hajókat, kikötőket, hajózási útvonalakat támadhatnának pokolgépekkel, és képes azok ellen védekezni is. A cél az lenne, hogy egy mobil egységet legyenek képesek kifejleszteni, amit a haditengerészet hajói bármilyen küldetésre magukkal vihetnének. A problémát az jelenti, hogy a most használt szonár közel 300 kilogrammos, tehát nem felel meg a mobilitás követelményeinek. A közeljövőben ezért új, kisebb típusokat próbálnak ki. Ráadásul gondot okoz, hogy a felismerés még közel sem tökéletes. Az egyik teszt során egyszerűen eltűnt a képernyőről a búvár, aki miatt a rendszer kiadta a riasztást, tehát bőven akad még munka a mérnökök számára.
[ CDNN ]