Megfejtették a delfinek gyorsaságának titkát
TudományEgy japán kutatócsapat rájött, hogy a delfinek könnyes és gyors úszását nemcsak az áramvonalas test, hanem a cserélődő bőrréteg is segíti.
Azt mindenki tudja, hogy a delfinek az idők során áramvonalas testet fejlesztettek ki, mely bőrükön segíti a víznyomás csökkentését, valamint a súrlódást. Azonban mostanáig senki nem tudta, hogy vajon a bársonyos, réteges bőr, melyet kétóránként levedlenek, tényleg alapvető fontosságú-e az ellenállás csökkentésében és a gyorsabb utazásban.
A puha, réteges bőr szerepének megértéséhez és kipróbálásához, a kiotói Technológiai Intézet kutatócsapata megszerkesztett egy részletes számítógépes szimulációt, mely azt modellezi, a víz hogyan fedi el a delfinek bőrét, külön modellezve a bőr minden egyes rétegét és a réteg eltávolodásának módját.
Joshimichi Hagiwara professzor és kollégái úgy találták, hogy a bőr "puhasága" vagy "hullámossága" segít az állatnak csökkenteni az ellenállást. Azt is sikerült kideríteni, hogy a bőr leválása is csökkenti a zavaró, apró örvények vonzását, melyek kifejezetten a delfin körül alakulnak ki és lassítják az állat mozgását.
A szimuláció teszteléséhez a kutatók olyan laborkörnyezetet teremtettek, mely a delfin bőrét imitálta, ehhez egy hullámpalát használtak, melyet apró filmréteggel vontak be. A filmréteg a rajta átáramló víz hatására fokozatosan lemállott.
Hagiwara szerint igen nehéz az úszó delfinek körüli áramlatot lemérni, ezért olyan körülményeket hoztak létre, mely pontosan azt a módot tükrözi, ahogyan a delfin bőrének felső rétege kölcsönhatásba lép a rajta átáramló vízzel.
A kutatás azért is fontos, mert megvilágíthatja azt a rejtélyt, a delfineknek hogyan sikerült olyan testet kifejleszteni, mely könnyedén siklik a vízben, mely közegben sokkal nehezebb gyorsan haladni, mint a levegőben.
[ hirado.hu a SciTech Library nyomán ]