»» ««

Új sziget született a Csendes-óceánon

Külföld

Egy új sziget emelkedett ki a Csendes-óceánból a Tongához tartozó Ha’apai-szigetek és Vava’u-szigetek között.

A sziget keletkezése egy víz alatti vulkánkitörésnek köszönhető, melynek nyomán hatalmas mennyiségű horzsakő is felszínre került. Az új szigetet egy tongai hajózási vállalat hajóskapitánya, Siaosi Fenukitau fedezte fel, a Tongához tartozó Vava’u-szigetektől délnyugatra. Habár hivatalos szervek még nem erősítették meg a "felfedezést", már több helyi hajós és halász látta az új szárazföldet.

A sziget feltehetőleg egy szeptemberi víz alatti vulkánkitörés során keletkezett, amely hatalmas mennyiségű vulkáni anyagot hozott a felszínre.

Richard Wunderman, a washingtoni Bulletin of the Global Volcanism Network szerkesztője elmondta, hogy az új szigeten kívül a Fidzsi-szigetek térségében hatalmas mennyiségű horzsakövet is találtak a tengeren, amely feltehetőleg szintén a Tonga-szigeteknél lezajlott vulkánkitörésből származik.

A horzsakő hirtelen kihűlő lávából keletkezik. Mivel a lávában lévő gázok hirtelen távoznak, likacsos, hólyagos szerkezetű kőzet marad hátra. A likacsokban lévő levegő miatt a horzsakő nagyon könnyű, ezért úszik a víz felszínén.

A Fidzsihez tartozó Savusavu szigeten a helyiek, akik zsákszámra árulják a tengeren "halászott" horzsakövet, elmondták, hogy a kő a Vava’u-szigetek térségében, szeptember közepén jelent meg. A hajósoknak a horzsakő komoly gondot okoz, mivel eltömi a hajók gépezetét.

Az új sziget

Hasonló jelenségre legutóbb 1979-ben és 1984-ben került sor a Tongához tartozó Metis és Home zátonynál. Akkor a horzsakő "áradat" harminc kilométerre is eljutott a tengeren.

A helyi halászok gyakran észlelnek tenger alatti vulkánkitöréshez kapcsolódó kisebb-nagyobb szeizmikus rengéseket a térségben. Elmondásuk szerint szokványos jelenség, hogy egy-egy nagyobb rengés után horzsakő jelenik meg a vízen. A vulkáni kőzet gyakran folyamszerű alakzatban halad a tenger felszínén.

Tonga és a Fidzsi-szigetek Új-Zélandtól több mint kétezer kilométerre, északra találhatók. Mindkét ország területét jórészt vulkáni- és korallszigetek alkotják.

[ National Geographic ]


Merülőhelyek

Boulder City

Thailand

1/1 db alapján:érdekes(átlag: 4) könnyű körülmények
max: 19m, látótáv: 25m felett , áramlás

szafaris megközelítészátony merülés scenic, nézelődős merüléskorallos, trópusi élővilág sziklás, hasadékos élőhelycápa teknős

Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés