Meleg Északi-sarkból lett igazi jégverem
KörnyezetvédelemA Föld klímarendszerében bekövetkezett drámai eltolódások vezettek odáig, hogy az Északi-sark tengere a szubtrópusi hőmérsékletről jeges hidegre váltott, mintegy 10 millió év alatt - mutatta ki egy új kutatássorozat.
Ezek alapján a kutatók egy megdöbbentően meleg időszakot, a Paleocén-Eocén termális maximumot tudják tanulmányozni. Ezen időszak egyik pontján a sarki óceán vize 23 fokos volt. Aztán, körülbelül 49 millió évvel ezelőtt, nagy mennyiségű hideg édesvíz került valamilyen oknál fogva az óceánba a pólus körül, ezzel a víz hőmérséklete 10 fokra süllyedt, sóssága pedig olyan mértékben csökkent, hogy a nyári hónapokban, egy bizonyos édesvízi páfrányfaj terjedt el a vízfelszínen. 45 millió évvel ezelőtt, megjelentek az első jégképződmények, és a hűlés egészen a modern korig folytatódott
A svéd felségjelű, norvég irányítású, Vidar Viking fúróhajó az Északi-sarktól 238 kilométerre az 1000 méter mély vízbe manőverezett. A műveletet orosz és svéd jégtörők segítették. Jan Blackman, a kutatás egyik vezetője szerint volt olyan időszak, amikor a fúrásra kijelölt helyet 2-3 méteres jég fedte. Találkoztak többrétegű - több éven át halmozódó - jéggel is, mely sokkal keményebb és sűrűbb volt, mint a mindössze egyetlen sarki tél alatt felhalmozódott jégtakaró.
4,5 milliárd éve alatt a Föld többször is természetes klímaváltozásokon esett át. A klimatikus eltolódások kiváltói között ott voltak a napsugárzásban bekövetkező változáok, a vulkanikus aktivitás, a metán felszabadulása, a vegetációs változások, és a sarki jégsapkákról az űrbe visszasugárzott fény is.
A kagylókból és algákból származó, szerves szén izotópikus vizsgálata felfedte, hogy a sarki óceán valamikor 24 fokos hőmréséklete 10 fokkal magasabb volt, mint amelyet a jelenlegi klímamodellek meg tudnának magyarázni. A geológusok olyan homok és kavicsmaradványokat is találtak, melyeket szerintük 45 millió évvel ezelőtt, jéghegyek szállítottak a sarki medencébe. Mindez azt jelzi, hogy az északi-sarki jegesedés körülbelül ugyanakkor indult meg, mint a déli lehűlés.
A tanulmány a Föld távoli múltjában vájkál és nem fedi le a jelenlegi történelmet, különösen nem az ipari forradalomat, melynek fosszilis üzemanyag-kibocsátásai valószínűleg nagy mértékben okolhatóak a globális melegedésért. A bizonyítékok az utóbbi időben egyre sokasodnak, mivel a sarki jég egyre vékonyodik és zsugorodik a melegedés hatására. Mindennek természetesen óriási következményei vannak a jegesmedvékre és más fajokra.
Az északi-sarki jégsapka a sarki óceánon lebeg, ami azt jelenti, olvadása nem befolyásolja a globális tengerszintet. Az Antarktiszon azonban főleg sziklán helyezkedik el a jégsapka, ami viszont azt jelenti, hogy annak már részleges elolvadása is veszélyezteti a tengerparti városok létét.
[ Delta ]