Mélységbe zárva
A búvárkodásrólNagyon hamar betelt a létszám, amikor a dekókamrás merülésre vártunk jelentkezőket, és ennek megfelelően pontosan érkezett mindenki Lipótmezőre. Aztán beültünk a nagy hengerbe, és süvíteni kezdett a levegő...

A csapattagok egy része ismerte egymást, és a jó hangulat miatt hamar mindenki jókedvűen várt arra, hogy ránk zárják a kamra ajtaját. Némi izgatottságot talán csak az okozhatott, hogy egy tévéstáb is jelen volt, de mivel a kamrába nem tartottak velünk, ott már csak magunkra kellett figyelni. Én amúgy is a gyakran egyenlítő búvárok közé tartozom, de az még nekem is szokatlan volt, hogy az első pár méteren ötcentinként kellett ezt végrehajtanom. Volt egy pont, amikor kértem, hogy függesszük is fel a süllyedést, de végül egy perc múltán tudtam folytatni a programot.
A hőfok emelkedésével pedig folyamatosan a tetőfokára hágott a hangulat. A csapat mókamestere ezúttal egy ismert búvárfotós volt (természetesen nevét nem áruljuk el az illetőnek, aki a legutóbbi búvárfotós országos bajnokság első helyezettje és a 2005-ös Év Természetfotósa volt), aki a melegben nekivetkőzve még némi táncprogrammal is szórakoztatott bennünket. Az elváltozott, nyávogóssá vált hangukon elég volt pár szót mondani, hogy mindenki dőljön a nevetéstől. Így aztán nem került sor tesztekre, feladatmegoldásokra, ami mellesleg utólag már nem is tűnik akkora bajnak, csak megtörte volna a csapat jókedvét.

Szóval számomra azért elgondolkodtató az, hogy az emberek többségének mélymerüléssel szembeni óvatossága ellenére bizony túlságosan is nagy volt a jókedv, hiába voltunk bezárva, hiába süvített a levegő, hiába kellett egyelítenünk folyamatosan, hiába léptük jóval túl a szabadidős búvárkodásban megszokott határokat - senkin nem láttam aggódást, mi lesz, hogy lesz. Pedig visszagondolva a merüléseimre, nekem 30 méter táján már bizony szokásom jobban odafigyelni magamra, a társamra, a felszerelésemre, szóval belül már ott van az érzés, hogy jobban észnél kell lenni. A mi felszabadultságunkat így aztán nem tudom kizárólag arra fogni, hogy a csoportszellem működött, illetve hogy a kamrát szakember kezelte, ezért biztonságban éreztük magunkat.
Végül hátra volt még a merülés legnehezebb szakasza, az oxigénmaszkon keresztül történő dekompresszió kilenc métertől. Hosszú volt, nagyon hosszú, és maszkkal az arcunkon viccelődni is nehezebb lett volna. Mindenesetre sokunknak már akkor megfordulhatott a fejében az, hogy jó eséllyel életünk "legmélyebb" merülését hajtottuk végre. Az is eszünkbe juthatott, mennyire meg kell bíznunk a személyzetben, a kamrát kezelő Péchy Imrében és a velünk együtt merülő kamratechnikusban, Kerékgyártó Attilában, hiszen mégiscsak egy vascsőbe zárva éltük ezt a kalandot, teljesen mértékben az ő szakértelmükben bízva. Nem mindegy, hogy egy orvosi kezelésnél biztos lehetsz-e abban, a kamrán kívül hozzáértő kezekben van a sorsod.
Aztán nyílt a kamra ajtaja, és a henger előtt beszéltük meg élményeinket. A következtetéseket mindenki magának vonhatja le, hiszen a narkózis mindenkire máshogy hat, és ezért aztán a vízben is mást és mást éreztünk volna ilyen mélységen. Ami viszont bizonyos, soha nem szeretnék egy ilyen kamrában, oxigénmaszkkal az arcomon 6-8 órákat tölteni. Azt hiszem, hogy ennek elkerülésre van egy nagyon jó módszer: ez az 50 méter egyszeri alkalom lesz a búvármúltamban.
Gonda Rudolf
Kapolódó link: A RTL klub Fókusz riportja (video is!)