A kardszárnyú delfinek tanulják a sirályvadászatot
TudományA tengeri sirályoknak csapdákat állító kardszárnyú delfin a harmadik állatfaj, amelyről kiderítették, hogy képes a „kulturális tanulásra”, azaz egy egyed át tudja adni bizonyos ismereteit a csoportja többi tagjának.
A vízi emlős fölfedezte, hogy a medencéjéhez tudja csalogatni a sirályokat oly módon, ha visszaöklendezett halakat köp a vízfelszínre. Ezután lesben állt a víz alatt, várva, hogy egy sirály lecsapjon a halra. Ekkor hatalmasra tátott szájával elkapta a madarat.
Néhány hónapig egyedül kapkodta a tollas ínyencfalatokat, majd fokozatosan csatlakozott a sirályfogáshoz a fiatalabb féltestvére. Nemsokára társult hozzájuk az anyjuk, egy hathónapos delfinborjú és egy idősebb hím is. Az ügyes kardszárnyú delfinek egyes napokon akár három-négy sirályt is képesek elkapni.
Júniusban a kutatók kiderítették, hogy az Ausztrália partjai mentén, vadon élő delfinek megtanították egymást arra, hogy szivacsot használva védjék az orrukat, amikor táplálékot keresve turkálnak a tengerfenéken.
E hónap elején pedig amerikai tudósok számoltak be két csimpánzcsoportról, amelynek tagjai különféle módszereket sajátítottak el a versenytársaktól arra, hogyan kell ágat használni az ennivaló kipiszkálására egy etetőből.
A legutóbbi fölfedezést Michael Noonan, a buffalói Canisius College viselkedéskutatója tette, aki augusztus első felében, egy konferencián ismertette eredményeit.
Pesthy Gábor
[ National Geographic ]