Készülnek a lombikcápák
TudományAusztrál kutatók kísérletet tesznek mesterséges méhekben tenyészteni a szürke dajkacápákat, hogy megmentsék a veszélyeztetett állatokat a kihalástól.
A megtermékenyítés után egy bizonyos ponton - senki nem tudja mikor - körülbelül 12-12 tojás kel ki a méh két végében. Aztán, az első naptól kezdve megkezdődik a harc a túlélésért. A nagyobb, erősebb embriók kannibalisztikus módon elfogyasztják testvéreiket, mígnem mindössze ketten maradnak. Ez a folyamat egy évig tart, és még egy év, míg az anya annyira felgyógyul, hogy újból szaporodásképes legyen.
Ez a folyamat a természetben a legéletrevalóbb egyed kiválasztódásában segít, de ez most a fokozottan veszélyeztetett faj esetében nem megengedhető pazarlás. Jelenleg minden egyes szürke dajkacápa nőstény kétévente csak két utódot hoz világra, mely nem elég a faj fenntartásához. A kutatók úgy hiszik, hogy jelenleg kb. 500 szürke dajkacápa maradt meg Kelet-Ausztráliában, és számításaik szerint az állatok 20 éven belül teljesen eltűnhetnek a környék vizeiből.
A szürke dajkacápa, mely elsősorban más halakkal táplálkozik, az emberre nem veszélyes. Ám 1984 óta a túlzott halászat és vadászat miatt az első olyan cápafaj lett, melyre az ausztrál kormány kiterjesztette védelmező politikáját.
[ Yahoo News]