Cápás affér Szudánban
KülföldSzemélyesen az eset érintettje, Sásdi Zsolt mesélt nekünk a történtekről.
A sérülés nem volt komoly
|
A nagyjából egy méteres, kicsi ragadozót selyemcápaként azonosította, de nem zárja ki, hogy szürke szirti volt. Ezt azért nehéz megállapítani, mert alig egyetlen pillanatig volt a közelében az állat: miután a karjához kapott, a búvár elrántotta azt, és ettől a cápa ijedt meg jobban, azonnal elúszott.
Zsolt a felszínre ment, ott kiderült, a cápának csak a felső állkapcsa sebesítette meg, és az sem súlyosan, a leghosszabb vágást az okozhatta, hogy elrántotta a karját. A hajón velük utazó orvos ellátta és összevarrta a sebet, majd Zsolt a többiekkel együtt gond nélkül hazatért. A seb nem komoly, nem fertőzödött el.
Mivel a búvárfilmes számtalanszor merült cápákkal, testközelségbe kerülve egészen nagytestű fajokkal, mint a tigriscápa, természetesen megpróbált választ keresni arra, mi történhetett. Ezen a merülőhelyen senki más nem látott cápát, nem volt cápaetetés se vagy hasonló, ami a környékre vonzotta volna a ragadozókat. Természetesen csak teória, de talán az lehetett a cápa odakapásának hátterében, hogy a barlangban lakott, és így akarta jelezni, az az ő területe.
Zsolt nyilván a jövőben sem mond le a cápás merülésekről, ebből a véletlenszerűen bekövetkezett balesetből különösebb következtetéseket nem lehet levonni- aki sokat merül, azzal néha megesik hasonló, és pontosan nem tudhatjuk, mi volt a támadás hátterében. Tudjuk, hogy a vízben a halak vannak otthon, ehhez illő óvatossággal kell merülnünk, és ha történik is valami baj, azért nem lehet egy állatot hibáztatni, valószínűleg csak szerencsétlen körülmények együttállása volt az ok. Éppen ezért mesélt nekünk erről az epizódról a búvárfilmes, hogy ne terjedjenek ellenőrizetlen pletykák a történtekről.
A túrán szintén résztvevő Selmeczi Dániel pedig néhány látványos fotót bocsátott rendelkezésünkre, hogy be tudjuk mutatni olvasóinknak ezt a cápafajt.
A selyemcápa gyors, de jellemzően nem jelent veszélyt a búvárokra
|