Megkezdték a leletmentést a kínai roncsról
KülföldKína elkezdte kimenteni a kincseket eddigi leggazdagabb régészeti felfedezéséből, hat évvel azt követően, hogy a hajóroncsot a tengerfenékről beemelték egy óriási fémtartályba.
Évszázadokon át fennmaradt a tenger alatt, ahol vastagon befedte az iszap. Teljesen véletlenül fedezte fel egy brit-kínai expedíció, amely eredetileg a holland Kelet-indiai Társaság Rhynsburg hajóját kereste. A Nanhaj-1-et 2007-ben mentették ki hullámsírjából, kutatók szerint porcelán-, lakozott és arany tárgyakból álló rakománya "több mint elegendő egy tartományi múzeumnak".
Felfedezése óta a hajót lezárt acéltartályban őrzik speciálisan kialakított, üvegfalú kiállítási teremben. A lelet teljes feltárását hivatalosan csütörtökön kezdték meg, a hatóságok várakozásai szerint a következő három-négy éven belül minden tárgyi leletet kimentenek.
A régészek úgy tervezik, az első évet a hajót belepő iszap eltávolításával, és a legértékesebb tárgyak kimentésével töltik. A feltárási helyszínt a látogatók is megnézhetik heti egy alkalommal.
Korábban már több mint 6000 tárgyat begyűjtöttek a roncsról.
A hajó pontos útvonalát nem ismerik, de úgy vélik, a Kínát Indiával, a Közel-Kelettel és Afrikával az ókorban összekötő, úgynevezett tengeri selyemúton közlekedett.
[ Delta ]