Eltűntek a halak
Vörös-tengerKeseregnek a Szaúd-Arábiában dolgozó halászok a rossz fogás miatt.
Az ország mezőgazdasági minisztériuma komolyan vette a problémát, és egy tanulmányt készíttettek a Vörös-tenger halállományáról. Úgy vélik, ha nem történik változás, egy évtized múlva szinte nem is lesznek halak az országnak ezen a részén, ami azért is tragikus, mert Szaúd-Arábia vörös-tengeri partszakasza több, mint 2000 kilométer hosszú.
Az egyik illetékes szerint a halkereskedelem óriási forgalmat bonyolít az országban, de a közeljövőben szinte kizárólag külföldről behozott halakat lehet majd kapni. Nagyjából 20,000 halász dolgozik a tengeren, amelyeknek kevesebb mint a fele szaúdi állampolgár, ám lassan csökken a számuk, a külföldi halászok pedig elhagyják az országot. A munka nehéz és veszélyes, a fizetés viszont nem túl magas, így ennek a tevékenységnek nem sok jövője van. Ráadásul a fizetés sem garantált, mert a halászati szezon csak hét hónapos.
A halak eltűnéséért tehát nem a halászok a felelősek ezen a környéken. Jellemzően régi módszereket használnak, nehezen kapnak munkaerőt a szigorú vízumszabályok miatt, és ezért a helyi hal roppant drága árucikknek számít. A helyi halászok örülnének, ha állami szinten támogatnák őket például a munkavállalásra vonatkozó szabályozás módosításával. Ám ha nem marad hal a tengerben, akkor ezek különösebben nem fognak változtani a helyzeten.
[ Saudi Gazette nyomán ]